Z Říma budou vyzdviženy ostatky kardinála Berana k repatriaci

Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu budou ve čtvrtek vpodvečer vyzdviženy ostatky kardinála Josefa Berana, který byl v místě posledního odpočinku papežů pohřben po svém úmrtí v tamním exilu. Beran si však přál být pohřben ve své vlasti, kterou nechtěl opustit ani přes perzekuci obou totalitních režimů. Převoz ostatků povolil letos počátkem roku papež František. Do Říma se vydává delegace složená ze zástupců české katolické církve i politických reprezentantů státu. Povede ji ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO).

Kardinál Josef Beran byl politickým vězněm, nacisté ho věznili v koncentračním táboře Dachau, komunisté ho 16 let internovali a vyhostili ze země. Po jmenování kardinálem prožil poslední roky svého života jako vyhnanec v Římě. Církev od roku 1998 usiluje o jeho blahořečení.

Ve svatopetrské bazilice bude na trvalou památku kardinála Berana zřízena pamětní deska. Dočasný hrob ve Vatikánu bude zrušen a deska z něj by měla spočinout v Plzni, rodišti kardinála Berana.

Po vyzdvižení ostatků se ve středu večer uskuteční liturgie v papežské koleji Nepomucenum, s kardinálem se budou loučit tamní seminaristé a krajané. Kardinál Beran v Nepomucenu bydlel od února 1965 do své smrti 17. května 1969. Od 19:00 bude mši sloužit slovenský kardinál Jozef Tomko a ostatky budou ještě do 22:00 vystaveny k možnému projevení úcty v kapli koleje.

V pátek odpoledne budou ostatky kardinála Berana vojenským speciálem převezeny do Prahy. Po přistání se rozezní na kardinálovu počest zvony. V příštích dnech se budou moci s kardinálem Beranem rozloučit věřící na několika místech Prahy, v pondělí 23. dubna vpodvečer budou jeho ostatky uloženy v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

 

 

Zdroj: ČTK

Z Říma budou vyzdviženy ostatky kardinála Berana k repatriaci Foto: ČTK: Papež Pavel VI. (vlevo) přijal 30. prosince na soukromé audienci kardinála Josefa Berana, který se 29. prosince dožil 80 let.

reklama

Další články

 1. USA ujistily Rusko, že nechystají další sankce

  Společnost ·

  Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dopisem sdělila ruskému velvyslanectví ve Spojených státech, že Washington se v dohledné době nechystá uvalit na Ru…

 2. V EU klesl v březnu prodej aut o pět 5,3 %

  Byznys ·

  Prodej nových osobních aut v EU se v březnu poprvé v letošním roce snížil. Celkem bylo zaregistrováno více než 1,79 milionu vozů, o 5,3 procenta méně než ve stejném mě…

 3. Ředitel CIA se sešel v KLDR s Kim Čong-unem

  Společnost ·

  Spojené státy jednají se Severní Koreou o chystaném summitu na nejvyšší úrovni. Ve středu o tom informovala mluvčí Bílého domu, která zároveň popřela, že by se rozhovo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.