„Z hlediska informační bezpečnosti se premiér Sobotka chová nebezpečně,“ říká V. Smejkal

V posledních dnech zaznívá jméno premiéra Bohuslava Sobotky najčastěji v souvislosti s neoprávněným průnikem na některou z jeho internetových platforem. Posledním z takových případů je zveřejnění osmi desítek e-mailů z premiérovy soukromé e-mailové schránky, ve kterých řešil i profesní záležitosti. Podle univerzitního profesora na Unicorn College a autora knihy Kybernetická kriminalita Vladimíra Smejkala je takové chování lehkomyslné a nebezpečné.

V tomto případě se totiž nejednalo o hackerský útok tak, jako při napadnutí oficiálního twitterového účtu premiéra České republiky v závěru minulého roku. Podle mluvčí společnosti Seznam.cz Ireny Zatloukalové totiž někdo jednoduše uhodl heslo k soukromému účtu Bohuslava Sobotky. „Buď to heslo bylo natolik slabé, že to šlo relativně jednoduše zjistit nebo druhá možnost, jak mohlo heslo uniknout, je takzvané sociální inženýrství. V něm existuje několik způsobů, jak z člověka vylákat heslo k jeho účtům. Třetí možností je pak vir natažený do počítače,“ uvedla Zatloukalová.

Seznam.cz poskytuje takzvaný freemail, tedy bezplatnou e-mailovou službu, kterou de facto chrání pouze heslo. Uživatel této služby nemůže její fungování nijak ovlivnit. Fakt, že premiér používá tento typ účtu i k řešení profesních záležitostí je podle specialisty na kybernetickou bezpečnost Vladimíra Smejkala „pohrdání informační bezpečností“ a velká nezodpovědnost . 

Hlavním problémem je podle Smejkala chybějící legislativa, která by přesně stanovovala podmínky používání určitých internetových aktivit. „Představitelé orgánů veřejné moci, policisté, advokáti a další profese, které mají uloženy ze zákona mlčenlivost, vesele používají freemail. Tady nejsou nastavena, kontrolována a vymáhána žádná pravidla, která by platila pro státní zaměstnance, politiky a obecně pro všechny profesionály,“ řekl. Sám Smejkal by tuto problematiku řešil zákazem freemailových stránek pro představitele jmenovaných profesí. 

 

Celý rozhovor o úniku informací z e-mailové adresy Bohuslava Sobotky si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Z hlediska informační bezpečnosti se premiér Sobotka chová nebezpečně,“ říká V. Smejkal Foto: ČTK/DPA/Wiktor Dabkowski

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.