„Z eurozóny do Česka jen tak vyšší inflace nedorazí,“ říká Helena Horská

Zatímco se předpokládá pozvolné zvyšování amerických úrokových sazeb, Evropu pravděpodobně čeká další uvolňování měnové politiky. Čeští centrální bankéři doufají, že díky tomu dorazí inflace z eurozóny i do České republiky. Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské se ale tohoto efektu dočkat vůbec nemusí. Horská v pořadu rádia Zet Tržní okénko řekla, že by se proto spíše měli spoléhat na domácí inflační zdroje.

Inflace v eurozóně zaostala podle posledních zveřejněných dat za očekáváním analytiků. Ti proto spekulují, že tyto výsledky povedou Evropskou centrální banku (ECB) k dalším krokům k rozvolnění podmínek měnové politiky. Otázkou však zůstává, jaké ECB použije nástroje.

Podle Heleny Horské by například další rozšíření kvantitativního nákupu aktiv nebylo rozumným řešením. „Problém u aktiv je ten, že v eurozóně už dochází, co kupovat. Eurozóna nemá tak rozvinutý finanční trh jako Spojené státy americké, které si mohou vybírat, co budou nakupovat,“ řekla Horská hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi. Jediným vhodným způsobem tak podle ní zůstává snížení úrokových sazeb do negativního pásma. „Myslím si, že ECB bude muset spoléhat na oslabující euro. Euro pro ni a pro eurozónu bude podle mého názoru ten hlavní nástroj k uvolnění měnové politiky,“ řekla Horská.

Čeští centrální bankéři by ale podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank neměli spoléhat na to, že tyto kroky vyvolají inflaci v eurozóně a následně u nás. „Myslím, že naši centrální bankéři by se spíše měli spoléhat na domácí inflační zdroj, tedy na růst mezd a spotřebu.“

Horská dále upozornila, že oslabující jednotná evropská měna bude tlačit Českou národní banku k opuštění intervenčního režimu. „Čím více eur je v systému, tím větší bude také tlak na to, aby se někteří spekulanti a investoři začali znovu poohlížet po zajímavých investicích a znovu tlačit na českou korunu,“ řekla s tím, že v tomto roce očekává intenzivní intervence ze strany ČNB.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, si můžete přehrát v playeru výše. Horská vedle Evropské centrální banky mluvila i o propadu na čínských akciových trzích a dalším vývoji úrokových sazeb v USA.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

„Z eurozóny do Česka jen tak vyšší inflace nedorazí,“ říká Helena Horská Foto: MikeDotta / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.