Z českých deníků: Zeman zůstane nepředvídatelný a společnost rozdělená

České deníky se ve svých povolebních komentářích zabývají tím, jaký bude Miloš Zeman prezident v příštích pěti letech svého druhého a posledního mandátu. Shodují se, že bude hrát aktivní roli při skládání vlády i vývoji v ČSSD. Komentátor Hospodářských novin se obává toho, že už se nemusí ohlížet na nikoho a na nic, šéfredaktor Mladé fronty Dnes ve svém článku tvrdí, že Zeman dál zůstane nepředvídatelný, ale čitelný. Podle deníku Právo pak společnost zůstane rozdělena na příznivce a odpůrce Zemana. Další listy si pokládají otázku, zda dokáže Jiří Drahoš využít nezanedbatelného potenciálu, který dokázal v kampani navzdory porážce získat.

Je velice naivní očekávat, že Miloš Zeman bude ve druhém funkčním období vstřícnější vůči svým oponentům, jak sám sliboval, napsal komentátor Hospodářských novin. Už nedlouho po ohlášení výsledků prezident mluvil o tom, že pražská kavárna bude muset zavřít ústa, což doplnil anglickým výrazem "shut up". Vzhledem k tomu, že jako pražskou kavárnu Zeman rutinně nálepkuje své odpůrce, kterých je jen o 150.000 méně než jeho příznivců, opravdu to nevypadá, že by se chystal k nějakému pokusu o stmelování společnosti," míní autor.

V minulosti Zeman podle něj úmyslně štěpil společnost a vyplatilo se mu to, a tak to bude dělat i po svém znovuzvolení, protože se už nemusí ohlížet na nikoho a na nic. Bude mít tři motivy: "pomstít se těm, kterým se ještě nepomstil, odměnit ty, kdo mu pomáhali, a užít si moc, co to jen půjde", píšou v komentáři Hospodářské noviny. Prakticky to podle jeho autora znamená, že Zeman bude chtít převzít moc v sociální demokracii, stát se spolutvůrcem vlády, pokusit se zavést kryptoprezidentský systém, usnadnit byznys lidem ze svého okolí. "A pokračovat v politice všech azimutů, zejména všech těch východních," dodává autor. Zemana podle něj nakonec možná zabrzdí obava, že by mohl být v historii zapsán negativně. "A nebude se chtít stát například tím, kdo otevře dveře k vystoupení Česka z Evropské unie," dodal komentáror Hospodářských novin.

Také komentátor Práva Josef Koukal píše, že společnost po prezidentských volbách zůstane rozdělena. "Nikoliv na příznivce prezidenta a Jiřího Drahoše, ale na příznivce a odpůrce Zemana," píše. Dá se podle něj také očekávat, že se Zeman svým tvůrčím způsobem pokusí zasáhnout do uspořádání sil uvnitř této strany. "Získá-li převahu křídlo jeho sympatizantů, roste šance na vznik vládní koalice ANO s ČSSD a podporou KSČM," dodává. Tématu Zeman a ČSSD se věnuje v komentáři Práva také Alexandr Mitrofanov, podle kterého je po sobotní volbě zjevné, že se sociální demokracie bude ubírat směrem, který bude zkoordinován s Hradem. Na sjezdu pak podle něj může hrát rozhodující roli to, komu dá Zeman ve svém vystoupení požehnání.

Miloš Zeman podle komentáře Mladé fronty Dnes (MfD) vyhrál, protože byl lepším kandidátem, který si objížděním republiky dokázal udržet věrnou armádu svých příznivců. Staronový prezident není žádným umělým marketingovým produktem, ale politik, který svou značku vyrobil sám a naplnil ji obsahem i emocemi, soudí autor. Za úlevné považuje, že voliči nepustili do prezidentského úřadu politického nováčka Jiřího Drahoše. "Znamená to, že většina českých voličů nepřeje politickému hazardu," tvrdí. Zeman podle listu zůstane i ve druhém funkčním období do jisté míry nepředvídatelný, ale jinak zcela čitelný.

"Nelze dokonce ani vyloučit, že se s vervou sobě vlastní pustí do role sjednotitele. Vyzkoušet si to bude moci při jednáních o vzniku nové vlády anebo na únorovém sjezdu sociální demokracie, kde se zas vynoří jako zachránce svých ztracených dětí," pokračuje komentář MfD. Za pět let se podle něj uvidí, zda někdo umí prezidentský úřad naplnit něčím hodnotnějším, než nabízí Zeman, nebo konzervativní čeští voliči vrátí na Hrad Václava Klause.

Deník E15 se zamýšlí nad tím, co se stane s politickým potenciálem, který za sebou během kampaně nashromáždil Jiří Drahoš. Zemanův protikandidát sice řekl, že nehodlá veřejný život vyklidit, svoji další politickou kariéru ale zatím neupřesnil. "Takový potenciál by šel využít alespoň k určité kultivaci a aktivizaci občanské společnosti. V souvislosti s Drahošovou profesí by se nabízely aktivity v oblasti diskuse o vzdělávání a občanská protiváha zapšklým představám o podobě školství, které panují na Hradě i ve většině politických stran. Občanská společnost by v Česku potřebovala podpůrný impuls a v Drahošově elektorátu dřímá v tomto směru solidní potenciál," soudí autor.

Také komentář Lidových novin si všímá více než 2,7 milionu hlasů, které získal ve druhém kole Drahoš a které nedokážou využít středopravicové strany, konkrétně ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL. "Máme tady skoro tři miliony voličů, kteří nechtějí politiku symbolizovanou současným hradním pánem, kteří nejsou posedlí hrozbou virtuálního uprchlíka a nedívají se s nostalgií k ruskému dubisku. Proč tyto voliče neoslovují normální politické strany? Tři miliony hlasů leží na chodníku a Petr Fiala, Jiří Pospíšil, Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek je nedovedou zvednout?" píší v komentáři Lidové noviny.

 

Zdroj: ČTK

Z českých deníků: Zeman zůstane nepředvídatelný a společnost rozdělená Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu ČSSD

  Společnost ·

  Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. Rozhodl se tak poté, co dnes získal podporu od své domovské krajské konference ČSSD v Plzeňském k…

 2. Zemanovo vítězství očima německých webů

  Společnost ·

  Těsné vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách dokládá rozdělení země, píše web magazínu Die Zeit. Server Spiegel Online zase míní, že nynější třiasedm…

 3. Jiří Drahoš uznal porážku a pogratuloval vítězi

  Společnost ·

  Uchazeč o Pražský hrad Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských volbách. Pogratuloval vítězi Miloši Zemanovi, popřál mu hodně zdraví a poděkoval všem, kteří šli voli…

 4. Volba prezidenta skončila, začalo sčítání hlasů

  Společnost ·

  Letošní volba českého prezidenta skončila za zřejmě rekordního zájmu voličů. Češi se v příštích hodinách dozví, zda si většina z nich zvolila hlavou státu opět Miloše …

 5. Volební účast je zatím přes 50 procent

  Společnost ·

   Ve druhém kolem prezidentských voleb dosud v průměru odvolila více než polovina voličů. Přestože někde byla dnes účast nižší než v pátek, řada volebních komisařů hlás…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.