Z Dubaje se stává nové Silicon Valley, startupům otevírá dveře do rozvojových trhů

Poslední tři roky představují pro Střední východ určité nebezpečí z pohledu klesajících cen ropy. Jedna z nejrychleji rostoucích světových metropolí Dubaj nesází pouze na „černé zlato“. Zaměřuje se na nové technologie a stává se tak atraktivní pro startupové firmy z celého světa. Informuje o tom internetový magazín Forbes. Z Dubaje se pomalu stává nové Silicon Valley, které otevírá dveře do rozvojových trhů. Tomuto kroku napomáhá jak soukromý sektor, tak i samotná vláda. 

„Je zde prostor pro zavádění startupových společností, které chtějí vstoupit na rozvíjející se trhy,“ řekl zakládající partner společnosti Astrolabs, která sdružuje podnikatele ze 40 zemí světa.

Zářným příkladem může být společnost Careem. Jde o mobilní platební platformu, která využívá Bluetooth a server Souq.com. Na Středních východě šlo přitom o první firmu podobného typu. Careem záhy expandovalo z Dubaje do jiných rozvojových států. K založení samotné společnosti došlo v roce 2013. Poté co získala na financování svého byznysu 72 milionů dolarů, tak se firma rozšířila do dalších 26 měst po celém Středním východě a severní Afriky. Své místo si našla i v Pákistánu. Ve Spojených Arabských Emirátech zaznamenala společnost v roce 2016 nárůst zisku o 30 %.

Dubaji k vytvoření přízviska právoplatného a zaslouženého nástupce Silicon Valley nepomáhá pouze vznik nových akcelerátorů sdružujících startupy, jako jsou Turn8, ImpactHub nebo dříve zmíněné Astrolabs. Tomuto cíli jdou ruku v ruce napřed rovněž i vládní a polostátní instituce. Ty lobují v nejvyšších politických patrech SAE. Mezi tyto oblasti patří školství, zdravotnictví, doprava, infrastruktura a obnovitelné zdroje energie. Z uplynulých řádků je na první pohled jasné, že v Dubaji je prostor pro rozvoj veškerých oblastí.  Pro startupové společnosti jde přitom o hlavní strategickou centrálu, z které lze svůj byznys nasměřovat do dalších rozvojových zemí.

Potenciálu této oblasti si všiml i technologický gigant Google. Ten navázal spolupráci právě se společností Astrolabs. Podle Forbesu chce tak napomoci začínajícím podnikům nastartovat správným směrem inovace a žádoucí růst. V rámci globální sítě Googlu pro podnikatele může Astrolabs sdílet techniky a usnadňovat výměny s ostatními předními technologickými společnostmi z celého světa.

Během deseti let stoupl počet obyvatel v Dubaji z jednoho milionu na více než 9 milionů. Asi 80 procent místních obyvatel jsou podle Forbesu imigranti. Více cizinců přináší Dubaji více inovativních myšlenek. 

 

 

Zdroj: Forbes. Zet

Z Dubaje se stává nové Silicon Valley, startupům otevírá dveře do rozvojových trhů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Poslední „svezení“ v Rolls-Royce Phantom

    Tech ·

    Britský výrobce luxusních vozů Rolls-Royce letos po 13 letech ukončí výrobu sedmé generace svého modelu Phantom. Nová vlajková loď značky přijde na trh až v roce 2018.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.