Z budovy zákonodárného sboru v Jižní Karolíně zmizí konfederační vlajka

Sněmovna reprezentantů parlamentu amerického státu Jižní Karolína odhlasovala zákon, který zakazuje vyvěšovat konfederační vlajku na budově zákonodárného sboru. Zákon už v úterý schválil jihokarolínský Senát. Poslední chybějící podpis přidala ve čtvrtek guvernérka Nikki Haleyová. Sporný symbol spojovaný s otrokářskou érou má být z budovy stažen dnes ráno, informovala guvernérčina mluvčí.  

Spor o vlajku propukl po červnovém teroristickém útoku v Charlestonu, kde střelec zabil v černošském kostele devět lidí. Muž se fotografoval právě s historickou bojovou zástavou Konfederace, považovanou některými za rasistický symbol spojený s někdejší otrokářskou érou.

Podle mluvčí guvernérky bude vlajka spuštěna během ceremonie plánované na deset hodin místního času. Podle informací agentury AP má být vlajka přemístěna do místního muzea.

Zákon prošel většinou 94 proti 20 hlasům. Republikánští poslanci se v dlouhé debatě snažili zdržet přijetí zákona požadováním změn, které ale ostatní zamítli. Podle republikánů je vlajka součástí amerických dějin a rasisté ji zneužili.

Poslanec Mike Pitts například řekl, že vlajka je připomínkou boje, který vedli farmáři proti Unii za ochranu svých pozemkových práv, a nikoli na podporu otrokářského systému. Další republikán Chris Corley navrhl nahradit konfederační vlajku bílým praporem označujícím kapitulaci. „Možná to uspokojí všechny,“ řekl.

Jeho republikánská kolegyně Jenny Horneová však připomněla, že mezi oběťmi masakru v Charlestonu byl také senátor Clementa Pinckney a že by se odstranění vlajky nemělo oddalovat. „Pro vdovu po Pinckneym a pro jeho děti by to byla urážka a na tom se nechci podílet,“ řekla Horneyová k tlaku republikánů na zachování vlajky.

Jižní Karolína vystoupila z Unie v roce 1860 a za ní následovaly další státy, které pak figurovaly ve válce Jihu proti Severu, v níž byla vlajka bojovou zástavou Jihu.

 

O rasistických symbolech mluvil před třemi týdny na rádiu Zet vysokoškolský profesor a autor knihy Pravicový extremismus a radikalismus v České republice Miroslav Mareš. Podle něj je konfederační vlajka pro jih Spojených států především značkou identity jeho obyvatel, tedy oblasti, ze které pocházejí. Rasisté a extrémisté si podle Mareše vlajku pouze přisvojují a snaží se na této symbolice stavět svoji politiku. Rozhovor s ním si můžete poslechnout zde.

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

Z budovy zákonodárného sboru v Jižní Karolíně zmizí konfederační vlajka Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.