YouTubeři jsou pro firmy důležití, překážkou je jejich nízký věk a malé zkušenosti

Sílu takzvaných influencerů neboli vlivných uživatelů představuje možnost zasáhnout jejich širokou fanouškovskou základnu. Vliv influencerů především v podobě YouTuberů si uvědomují samotné firmy. Těm ale podle manažerky Sdružení pro internetový rozvoj Terezy Tůmové může uškodit nízký věk YouTuberů a jejich nevyzrálost. 

Influenceři oslovují pomocí vytvářeného obsahu své početné publikum. Díky tomu mohou ovlivnit chování mnoha uživatelů, kteří se pohybují v oblasti internetu. Firmy poté využívají potenciálu těchto osob v rámci komunikace různých produktů nebo značek.

Většina influencerů se pohybuje v oblasti YouTube. Dle zákona jde pouze o úložiště videí. Za nahrání samotného videa pak odpovídá osoba, která jej publikovala. Portál za něj tak nenese odpovědnost. To samé platí i v oblasti reklamy. V tomto segmentu se projevilo, že povědomí o právním rámci mezi YouTubery je podle Tůmové velmi různorodé. „Je jednoznačný právní rámec, ve kterém se reklamní sdělení pohybuje. Jde o Zákon o regulaci reklamy a zákon o audiovizuálních a mediálních službách na vyžádání. Tady se klade otázka, pod jaký zákon to zrovna spadá,“ řekla Tůmová na rádiu Zet.

Tady se už dostáváme k vyzrálosti samotných YouTuberů. Čím déle se influencer na portálu YouTube pohybuje, tak má pak logicky více zkušeností a dodržuje tyto zákony. Spolupráci s danou značkou pak ve svém videu patřičně zveřejňuje. „Hendikep pramení ze skutečnosti, že jde o mladé lidi, kteří zkušenosti teprve sbírají. Takže se to může ve finále projevit na tom, jak dopadne spolupráce se značkou. Český YouTuberský svět si toho je asi vědom. Nedávné kauzy, které proběhly, jsou toho důkazem,“ sdělila Tůmová. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s manažerkou Sdružení pro internetový rozvoj Terezou Tůmovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

YouTubeři jsou pro firmy důležití, překážkou je jejich nízký věk a malé zkušenosti Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Senát schválil týdenní otcovskou dovolenou

    Společnost ·

    Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní hasiči a další záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském poj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.