YouTube smazal videa ze Sýrie, které mohou poukazovat na válečné zločiny

Někteří advokáti aktuálně pracují na zachování odstraněných videí ze serveru YouTube natočených z válkou zpustošených míst v Sýrii. Jde přitom o digitální záznamy jedné z nejhorších humanitárních krizí na světě vůbec. Společně s tím se podle zpravodajského portálu CNN vynořují nové otázky ohledně toho, jak by měl YouTube společně s dalšími sociálními sítěmi přistupovat k zakazování obsahu zobrazujícího násilí.

Problémem je skutečnost, že na některých šokujících videích ze Sýrie, je zaznamenané lidské utrpení nebo dokonce porušování mezinárodního práva. Na tyto skutečnosti je ale potřebné poukazovat a jejich omezení na sociálních sítích může mnoha lidem naopak uškodit.

Společnost YouTube, kterou vlastní firma Google, spoléhá na zaměstnance a technologie, které monitorují jejich komunitu ve spojitosti se sdíleným obsahem. Pokud pak dojde k porušení zásad a publikování násilného obsahu, tak tito cenzoři mají za úkol audiovizuální záběry a fotografie smazat.

Google v červnu podle CNN oznámil, že se více zaměří na technologie, které dokáží rozpoznat videa obsahující extremismus a terorismus. Krátce poté začal YouTube potírat videa ze Sýrie. Tato nová aktivita se konkrétně dotkla například firmy Airwars, jež sleduje letecké nálety na místech, jako jsou Irák, Sýrie a Libye.

Ředitel firmy Chris Woods uvedl, že během posledních týdnů došlo k zakázání alespoň deseti videí publikovaných společností Airwars. Některá z nich visela na YouTubu přitom bez problémů po dobu tří let. Po veřejných stížnostech na twitterovém účtu firmy Airwars došlo k obnovení videí. Některá z nich obsahují „věkové omezení“, což znamená, že se na ně může podívat uživatel starší 18 let.

„Ještě stále není jasná míra poškození,“ řekl Woods CNN. O podobných zkušenostech informovalo více společností. „Nevíme, kolik materiálu se ztratilo, kolik playlistů je nadobro pryč,“ sdělil Woods.

Tyto materiály mají skutečně těžko představitelnou hodnotu. Mohou být klíčem k usmíření, vyšetřování válečných zločinů a dalšího vyrovnání pro pozůstalé nebo jako důkaz pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Samotný YouTube připouští, že jeho systémy někdy nefungují tak, jak by skutečně měly. „S obrovským množstvím videí na naší stránce někdy uděláme špatné rozhodnutí. Když se dozvíme, že video nebo kanál byly omylem odstraněny, jednáme rychle, abychom je obnovili,“ uvedla mluvčí YouTube ve svém prohlášení. 

 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

YouTube smazal videa ze Sýrie, které mohou poukazovat na válečné zločiny Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Spotřeba mobilních dat v Česku neustále roste

    Komerční sdělení ·

    Minulý týden Český telekomunikační úřad otevřel veřejnou konzultaci závěrů, které vzešly z testu velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám. Případná regulace ce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.