WHO se obává ohrožení dostupnosti léků kvůli transpacifické dohodě

Světová zdravotnická organizace (WHO) má vážné obavy, že připravovaná transpacifická obchodní dohoda ohrozí dostupnost zdravotnické péče a léků. Řekla to dnes generální ředitelka organizace Margaret Chanová.

„Sleduji diskusi a debatu a máme několik velmi vážných obav týkajících se Transpacifického partnerství, největší obchodní dohody vůbec,“ řekla dnes Chanová v Ženevě.

Dohoda v rámci takzvaného Transpacifického partnerství (TPP) má uvolnit vzájemný obchod a určit běžné standardy v mnoha oblastech, od práv zaměstnanců po ochranu životního prostředí. Zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Brunej, Malajsii, Vietnam, Singapur, Austrálii, Nový Zéland, Mexiko, Chile a Peru. Pokrývá tak zhruba 40 procent světové ekonomiky. Dohoda by mohla ovlivnit vše od cen sýra po náklady na léčbu rakoviny.

„Pokud tyto dohody otevřou obchod, ale zavřou dveře dostupným lékům, pak si musíme položit otázku: Je toto vůbec pokrok?“ řekla Chanová.

Země kolem Tichého oceánu rozsáhlou dohodu dokončily v říjnu, a to po pěti letech jednání. Teď ji ještě musí ratifikovat zákonodárci dalších členských zemí. Podle agentury Reuters se ale dá očekávat, že schvalování paktu nebude snadné například v americkém Kongresu.

 

Zdroj: ČTK

WHO se obává ohrožení dostupnosti léků kvůli transpacifické dohodě Foto: OlegD / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nechat téci plyn na Ukrajinu je v ruském zájmu

    Byznys ·

    Ruská plynárenská společnost Gazprom v červenci přestala dodávat plyn na Ukrajinu kvůli tomu, že si země další dodávky nepředplatila. Za dva a půl měsíce ale Gazprom d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.