Web první české virtuální měny, která dnes startuje, napadli hackeři

Dnes v poledne má být vydána první česká virtuální měna pro platby přes internet s názvem Czech Crown Coin (CZC). Oficiální webové stránky czechcrowncoin.com byly dopoledne kvůli útoku hackerů obtížně dostupné. 

„Do našich internetových stránek se dnes někdo naboural a vyřadil je z provozu tzv. DDOS útokem. V současnosti pracujeme na zprovoznění a stabilizaci stránek,“ řekl ČTK Ladislav Faith, autor projektu.

Za CzechCrownCoin stojí kameraman televize Nova Ladislav Faith s pěti společníky, převážně IT specialisty. Cílem projektu je podle oficiálního sdělení podpora internetového podnikání v Česku.

Polovina z celkového počtu mincí je už předtěžena, druhá polovina se bude těžit následujících čtyři až deset let. Na začátku září bude zahájena první fáze distribuce 50 milionů CZC pro občany ČR, kteří na základě registrace zdarma získají stanovený počet mincí. CZC chce být zároveň obchodní komoditou, kterou půjde koupit či prodat na burze. Další informace k distribuci zveřejní autoři později.

S dnešním vydáním měny je spojeno zprovoznění serveru, který je určený pro těžení měny. Po registraci se lidé budou moci spolupodílet na těžbě. Server má být dostupný z oficiálního webu.

Digitální měny začaly ve větším množství vznikat před několika lety. Nejvýznačnější z nich se stal Bitcoin, který se dostal do oběhu v roce 2009. Měna je navržena tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoin oceňuje mnoho uživatelů pro jeho anonymitu. Kritici ale upozorňují, že právě kvůli anonymitě je měna zneužitelná pro praní špinavých peněz. Virtuální měny se také potýkají s velkými výkyvy kurzu.

Na rozdíl od běžných měn také virtuální měny nemají podporu centrálních bank ani vlád. Velká pozornost se na ně zaměřila zvláště po únorovém krachu burzy Mt. Gox, kdy se z účtů zákazníků ztratily bitcoiny v odhadované hodnotě 650 milionů USD (13,1 miliardy Kč).

zdroj: ČTK

Web první české virtuální měny, která dnes startuje, napadli hackeři Foto: Czechcrowncoin.com

reklama

Další články

  1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

    Byznys ·

    Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

  2. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.