Walt Disney válcuje konkurenci. Pomáhají mu akvizice typu Marvel, Pixar nebo Lucasfilm

Rok 2016 se historicky zapíše do dějin jako jeden z vůbec nejvýdělečnějších roků filmového byznysu. Zásluhu na tom mělo především studio Walt Disney. Jeho filmy loni vydělaly celkově 7,6 miliardy dolarů (172 miliardy korun). Redaktor magazínu Dotyk.cz Jan Řápek říká, že Disneymu pomáhají velké akvizice. Jde například o odkoupení studia pro animované filmy Pixar, studia komiksových filmů Marvel nebo tvůrce Hvězdných válek Lucasfilm. 

„Filmy od Walta Disneyho vydělaly v loňském roce celkově 7,6 miliard dolarů. Historicky jde o světový rekord. Pouze v Americe tyto filmy vydělaly přes 3 miliardy. To je vůbec poprvé, kdy nějaké studio překročilo tuto hranici,“ řekl Řápek na rádiu Zet.

Jestliže se člověk zaměří na výsledky z celého světa, tak se dozví, že Walt Disney nemá konkurenci. Nejúspěšnějšími letošními filmy byla totiž pětice filmů, kterou produkovalo toto studio. Konkrétně jde o filmy Captain Amerika: Občanská válka, animované dobrodružství Hledá se Dory, další animovaný film Zootopia, hraná verze klasické Disneyovky Kniha džunglí a pak také film ze světa hvězdných válek Rogue One: Star Wars Story.

„Úspěšnost společnosti Walt Disney je jednoznačně dlouhodobý trend. Když se podíváme například na posledních deset let a zaměříme se každoročně na nejúspěšnější filmy, tak na nejvyšších příčkách budou vždy filmy Walta Disneyho,“ uvedl Řápek.

Související: Pouze 27 filmů posledního čtvrt století dokázalo vydělat přes 1 miliardu dolarů

Během posledních deseti let se dostaly před Disneyovu produkci pouze filmy Temný rytíř, Avatar, Harry Potter a Relikvie smrti – část druhá nebo předloňští Transformers: Zánik.

Přínos pro Disneyho vyplývá především z velkých akvizic, které prosadil generální ředitel společnosti Bob Iger. Podle Řápka jde o člověka, který má obrovský čich na příležitosti a nebojí se jich využít. Konkrétně jde o akvizice animačního studia Pixar a komiksového studia Marvel. V poslední řadě Disneymu ve velké míře pomáhá Lucasfilm, který stojí za tvorbou veleúspěšné série Star Wars.  „Loňská sedmá epizoda Hvězdných válek se stala nejúspěšnějším filmem všech dob ve Spojených státech a celosvětově třetím nejúspěšnějších filmem,“ všímá si Řápek. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s redaktorem internetového časopisu Dotyk.cz Janem Řápkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Walt Disney válcuje konkurenci. Pomáhají mu akvizice typu Marvel, Pixar nebo Lucasfilm Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na Ukrajině zakázali poslední ruskou televizi

    Společnost ·

    Ukrajinské úřady zakázaly šířit vysílání ruské televize Dožď, která se ve své vlasti těší pověsti nezávislého média, kritického k současnému režimu. Uvedl to deník Ukr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.