reklama

Walesa uvede na festivalu v Karlových Varech svůj filmový portrét

Lech, Walesa, bývalý polský prezident a zakladatel hnutí Solidarita přijede na 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech uvést svůj autobiografický snímek. Film Walesa: Člověk naděje , natočil polský režisér Andrzej Wajda.

Mohlo by vás zajímat

Walesa je spoluzakladatel a bývalý lídr odborového hnutí Solidarita, které se posléze stalo legitimní nekomunistickou politickou stranou Polska a přispělo k pádu komunistického režimu. Solidarita se stala prvním nekomunistickým politický útvarem v sovětském bloku a také vyhrála první volby v roce 1989.

Andrzej Wajda (88) tímto filmem navazuje na svůj snímek z počátku 80. let s názvem Člověk ze železa, který se věnuje událostem kolem vzniku Solidarity a památné stávky v gdaňských loděnicích.

Walesa je ale pro mnohé i kontroverzní osobností. V roce 2008 čelil spekulacím, že spolupracoval s tajnou policií. Mnohými je kritizován i za svou politickou činnost v letech 1990 - 1995, kdy zastával prezidentský úřad. Prezidentem byl jen jedno období a roku 1995 ho vystřídal Aleksander Kwaśniewski.

„Jsem si velmi dobře vědom, že Walesa je nejobtížnější téma, s jakým jsem se během své pětapadesátileté filmové kariéry setkal, nicméně žádný režisér o něm nenatočil film,který by mě uspokojoval," řekl režisér Wajda. „Takže jsem zkrátka neměl na vybranou.“

V loňském roce byl tento film v Polsku divácky nejúspěšnější. Na 49. ročníku MFF KV tvůrci představí svou speciální režisérskou verzi filmu, která se bude promítat ve světové premiéře.

Zdroj: ZET

Walesa uvede na festivalu v Karlových Varech svůj filmový portrét Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.