Wal-Mart požádal o povolení testovat drony, chce konkurovat Amazonu

Americká maloobchodní společnost Wal-Mart požádala Federální leteckou správu (FAA) o povolení testovat drony pro dodávání zboží domácnostem nebo za účelem zefektivnění skladování. Společnost tak bude podle agentury Reuters konkurovat internetovému obchodu Amazon, který chce své online objednávky také vyřizovat za pomoci bezpilotních letadel. 

Wal-Mart už několik měsíců testuje bezpilotní letadla v uzavřených prostorech. Nyní se ale snaží získat povolení k testování dronů pod otevřeným nebem. Společnost má v úmyslu testovat stroje dodávané čínskou společností DJI.

Wal-Mart chce za pomoci dronů zefektivnit svůj distribuční systém, proto žádá Federální leteckou správu (FAA) o povolení testování dronů pro dodávání zboží zákazníkům až do domu.

Požadavek Wal-Martu přichází ve chvíli, kdy společnosti jako Amazon nebo Google už drony testují. Podle agentury Reuters totiž očekávají, že FAA brzy stanoví pravidla pro široké komerční využití bezpilotních letadel. FAA v červnu uvedla, že předpisy dokončí v příštích dvanácti měsících, což je dříve, než se původně očekávalo. Komerční využití dronů je v současné době ve Spojených státech zakázané. Jednotlivé firmy ale mohou požádat o výjimky.

FAA nyní žádost Wal-Martu přezkoumá a posoudí jestli se podobá dosud schváleným žádostem. Maloobchodní řetězec by pak mohl obdržet výjimku na testování dronů ve volném prostoru. Na programu je nyní podle mluvčího FAA podrobná analýza rizik a posouzení připomínek od veřejnosti. Běžně FAA podobné žádosti vyřizuje ve lhůtě do 120 dnů.

„Drony mají velký potenciál k dalšímu propojení naší rozsáhlé sítě obchodů, a distribučních center,“ řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Wal-Mart Dan Toporek.

Wal-Mart nyní hledá způsob, jak zefektivnit skladovou logistiku, ale i distribuci zeleniny do kamenných obchodů nebo zasílání zboží přímo zákazníkům. Americká společnost tento měsíc oznámila, že v příštím roce očekává pokles zisku. Důvodem jsou vyšší náklady na mzdy, vypořádání se s cenovou konkurencí a posílení online prodeje. Bezpilotní letadla by jí mohla pomoci snížit náklady na pracovní sílu. 

 

Zdroj: Reuters, Zet

Wal-Mart požádal o povolení testovat drony, chce konkurovat Amazonu Foto: Kletr / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Evropská komise pozastavila České republice kvůli chybám dotace na projekty za 568 milionu

  Byznys ·

  Evropská komise pozastavila České republice čerpání dotací na projekty za 568 milionů korun. Uvedl to dnes server  

  Microsoft chce mít do dvou let operační systém Windows 10 na jedné miliardě zařízení

  Byznys ·

  Společnost Microsoft chce do dvou let převést na nový operační systém Windows 10 jednu miliardu zařízení. Nový operační systém firma začala nabízet na konci letošního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.