VZP požádala stát o půjčku ve výši 2,5 miliardy korun

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce do nemocnic dostat více peněz ještě letos za pomoci půjčky od státu. VZP žádá ministra zdravotnictví o návratnou finanční výpomoc ze státního rozpočtu. Peníze by měly dorazit do 25. listopadu 2013.

VZP půjčku splatí v následujících dvou až třech letech. Částka ve výši 2,5 miliardy korun má sloužit k posílení cash-flow základního fondu zdravotní péče VZP. Zdeněk Kabátek ujistil ministra zdravotnictví Martina Holcáta, že pokud VZP získá jakékoliv finanční prostředky navíc oproti nynějšímu stavu, budou použity na financování zdravotní péče. Prioritou je stabilizace ekonomické situace v akutní lůžkové péči.

Nejméně třetině nemocnic hrozí podle krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů finanční kolaps. O situaci jednal krizový štáb tento týden s premiérem Jiřím Rusnokem. Žádal ještě letos více peněz do nemocnic, jinak se koncem roku péče omezí. S požadavkem na více peněz se ale ozvali i soukromí lékaři. Půjčka by měla zabránit zpožďování plateb za péči.

Rusnok po středečním jednání vlády mdiím řekl, že se kabinet bude zabývat možnou krátkodobou výpomocí pro VZP. Jak by tato výpomoc mohla vypadat, není podle premiéra zatím jasné. „Nevíme, jestli to bude možné, ale nezamítli jsme diskusi o tomto problému,“ řekl Rusnok.

Legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek řekl ČTK, že ministr Holcát podle zákona postoupí návrh ke stanovisku ministerstvu financí, které se vyjádří k výši půjčky a k tomu, zda v rozpočtu jsou takové prostředky k dispozici. Dá pak stanovisko ministru Holcátovi, který žádost i se stanoviskem financí předloží vládě. Rozhodnutí pak je na ní.

Zdroj: ČTK

VZP požádala stát o půjčku ve výši 2,5 miliardy korun Foto: ČTK.cz

reklama

Další články

  1. Praha schválila prodej třetiny bytového fondu

    Byznys ·

    Pražští zastupitelé schválili prodej zhruba 1200 bytů v blocích panelových domů, převážně v Hlubočepích. Praha prodejem získá přes 600 milionů korun. Lidé za metr…

  2. BMW zahájila masovou výrobu elektrického vozu i3

    Byznys ·

    Největší výrobce luxusních aut na světě BMW dnes zahájil sériovou výrobu elektrického vozu i3. Menší vůz určený pro jízdu po městě se vyrábí v závodě v Lipsku a je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.