Významná bitva začala. Irácké jednotky se pokusí znovudobýt Mosul

Irácké jednotky za podpory mezinárodní koalice vedené USA zahájily ofenzivu, jejímž cílem je znovudobytí severoiráckého města Mosul z rukou Islámského státu (IS). Oznámil to dnes časně ráno irácký premiér Hajdar Abádí v irácké státní televizi. Mosul je nejvýznamnějším městem, které IS ještě na severu Iráku kontroluje. Přípravy na boj o ně trvaly několik měsíců.

Osvobozovací operace v Mosulu má být podle agentur nejvýznamnější bitvou v Iráku od roku 2003, kdy byla zahájena invaze, jež svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Hodně štěstí hrdinným iráckým jednotkám, kurdským pešmergům a ninivským dobrovolníkům. Jsme pyšní, že můžeme stát po vašem boku v této historické operaci,“ komentoval zahájení ofenzivy zástupce USA v koalici proti IS Brett McGurk na svém twitterovém účtu.

V rámci přípravy na ofenzivu dorazilo již v pátek na frontovou linii poblíž Mosulu několik stovek příslušníků iráckých speciálních jednotek.

Dvoumilionové město Mosul, kde žijí převážně sunnité, obsadili radikálové z IS bez boje v roce 2014.

Humanitární organizace upozorňují, že boj o Mosul vyvolá zřejmě novou uprchlickou vlnu a že o útěk se pokusí až 700.000 lidí. Jen v prvních dvou týdnech po zahájení bojů očekávají humanitární organizace, že z města uprchne asi 200.000 lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

Významná bitva začala. Irácké jednotky se pokusí znovudobýt Mosul Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Hostit olympijské hry? Děkuji, nechci

  Byznys ·

  Nová starostka italského hlavního města Říma nedávno odmítla podpořit kandidaturu metropole na hostování letních olympijských her v roce 2024. Podle ní si zadlužený Ří…

 2. USA připravují odvetný kyberútok proti Rusku

  Společnost ·

  Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) na žádost prezidenta Baracky Obamy připravuje možnosti, jak proti Rusku provést odvetný kybernetický útok. Informovala o to…

 3. Facebook vypnul reklamu v celém Thajsku

  Byznys ·

  Sociální síť Facebook vypnula na thajském trhu veškerou reklamu. K tomuto neobvyklému kroku přistoupila po smrti tamního krále Pchúmipchona Adunjádeta, který byl nejdé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.