Výzkumníci z MIT přišli se zařízením, které promění saze z výfuků na inkoust

Proměnit velký problém v něco užitečného. Tak alespoň přistupují k problému znečištění ovzduší z automobilů spoluzakladatelé startupu Graviky Labs, který vzešel z výzkumných laboratoří Massachusettského technologického institutu (MIT). Ti totiž vytvořili filtr, který promění saze ze spalování benzínu, nafty a jiných paliv v použitelná inkoust.

Vše začíná použitím zařízení, který zakladatelé startupu nazvali Kaalink. Jedná se o znovupoužitelný filtr, který zachytí 85 až 95 % emisí sazí z vozidla. Tímto se vytvoří pigment bohatý na vyčištěný hliník. Po shromáždění suroviny následuje použití standardních průmyslových procesů. Vzniká tak vysoce kvalitní inkoust, který je odolný vůči povětrnostním vlivům.

Inkoust zvaný Air-Ink zakladatelé Graviky Labs minulý měsíc nabídli v crowdfundingové kampani na Kickstarteru, kde vybrali přes 41 tisíc dolarů.

„Tím, že filtr Kaalink zabraňuje pevným částicím vstup do vzduchu, jsme schopni předejít zdravotním rizikům, která jsou spojená s vdechováním těchto částic,“ uvedli pro Business Insider zakladatelé Graviky Labs Anirudh Sharma a Nikhil Kaushik. 

Kaalink sice nezastaví plyny oxidu uhličitého, ale saze, které umí zachytit, přispívají k nebezpečné formě znečištění zvané PM 2,5. „PM“ je zkratka pro „particulate matter“ (částice) a  číslo „2.5“ znamená, že mají v průměru 2,5 mikronů, tedy zhruba velikost jedné bakterie. Takové znečištění, které se může dostat do plic, způsobuje dlouhodobé zdravotní problémy, jako je astma a chronická plicní onemocnění. Úrovně PM 2,5 jsou natolik toxická, že v některých městech, představuje chůze, běh nebo jízda na kole venku větší zdravotní riziko, než když se rozhodnete zůstat doma.

Z hlediska zlepšení kvality ovzduší v masovém měřítku, je velmi nepravděpodobné, že by výroba inkoustu z výfukových zplodin aut mohla odpovídat dopadu regulačním předpisům a technologií zabudovaných do téměř všech moderních automobilů. Je to zajímavý nápad pro miliony starších vozidel, které jezdí zejména v ulicích rozvojových zemí, kde jsou předpisy o omezování znečištění jen zřídka prosazovány.

 

 

Zdroj: Zet, Business Insider

 

 

Kaalink v praxi · Zdroj: Facebook /Gaviky Labs

Výzkumníci z MIT přišli se zařízením, které promění saze z výfuků na inkoust Foto: Paolo Bona / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nových živnostníků v Česku loni ubylo

    Byznys ·

    Loni v Česku přibylo 62.410 nových živnostníků, o 2,2 procenta méně než v roce 2015. Celkový počet živnostníků stoupl na 2,1 milionu, podnikatelskou činnost však vyvíj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.