Vzestup a pád pečlivého protokoláře Forejta

V úterý nastal konec spekulacím ohledně ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta. Ten totiž z osobních a zdravotních důvodů rezignoval na svůj post. Jeho působení na Hradě a náhlý pád rozebíral na rádiu Zet redaktor portálu Seznam.cz Václav Dolejší.

Mohlo by vás zajímat

Po 12 letech odchází z postu ředitele protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt. Ten byl podle Dolejšího mimořádně pečlivým úředníkem, který si zakládal na dochvilnosti a přesnosti. Celá kauza, která se tak v posledních týdnech kolem něj objevila, přišla proto velmi nečekaně. Na jeho účet totiž byl připsán například pozdní přílet pana prezidenta Miloše Zemana na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče nebo mylné tvrzení o tom, že americký velvyslanec Andrew Schapiro chyběl ve Vladislavském sále 28. října na oslavě státního svátku.

„To jsou podivné chyby, ale už tehdy se začalo spekulovat o tom, jestli Jindřich Forejt neskončí. Je známo, že si úplně neporozuměl od nástupu Miloše Zemana na Hrad s jeho kancléřem Vratislavem Mynářem a s jeho poradcem Martinem Nejedlým. Tato dvojice se snažila Jindřicha Forejta, na něhož žárlila kvůli jeho dobrým vztahům s Milošem Zemanem, z Hradu vyštípat,“ uvedl Dolejší na rádiu Zet.

Vedle přešlapů s pozdním příletem a americkým velvyslancem se však objevila jiná kauza, která nakonec přispěla k jeho pádu. Média nedávno upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt ve svém bytě zachycen během „divokých večírků“. Server Hlídací pes z nahrávky publikoval několik fotografií, celé video však nezveřejnil. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. Také další média byla oslovena, že mohou záběry koupit.

„Jindřich Forejt ve své funkci ředitele protokolu, člověka, který organizuje veškerý čas prezidenta, musí mít prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Tím, že vzniklo toto video, se stal vydíratelným...V tu chvíli zahájil Národní bezpečnostní úřad jednání o odebrání bezpečnostní prověrky Jindřichu Forejtovi, a to mu definitivně zlomilo vaz,“ uvedl Dolejší.

Pravděpodobně se mu tím i rozplynula vidina stát se velvyslancem ve Vatikánu. „Ani bývalý prezident Václav Klasu, ani Miloš Zeman mu nepodepsali pověřovací listiny. Ještě to celé jeho jmenování velvyslancem nedoběhlo, není tam ještě souhlas z druhé strany, tedy z Vatikánu. Myslím, že touto kauzou přišel o šanci na tento jeho vysněný post,“ řekl Dolejší. Na dnešní tiskové konferenci nicméně Zeman uvedl, že tato varianta je stále ve hře.

 

 

Celý komentář redaktora portálu Seznam.cz Václava Dolejšího si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Vzestup a pád pečlivého protokoláře Forejta Foto: Jindřich FOREJT; Zdroj: ČTK/Kamaryt Michal

reklama

Další články

 1. V čele společnosti Lego poprvé stane cizinec

  Byznys ·

  Generálním ředitelem dánského výrobce stavebnic Lego se poprvé v historii podniku stane cizinec. Dlouholetý generální ředitel Jörgen Vig Knudstorp totiž na konci roku …

 2. Zeman dostal od Trumpa pozvání do Bílého domu

  Společnost ·

  Příští americký prezident Donald Trump pozval českého prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Bílého domu. Řekl mu to v dnešním telefonickém rozhovoru. Informaci sdělil ml…

 3. Forejt jako protokolář končí, potvrdil Hrad

  Společnost ·

  Ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt se vzdal z osobních a zdravotních důvodů svého místa. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček uvedl, že skončí ke konci r…

 4. BBC: Bílý dům uklidňoval Čínu kvůli Trumpovi

  Společnost ·

  Bílý dům se pokusil uklidnit čínské vládní představitele v souvislosti s telefonátem, který absolvoval nově zvolený prezident Donald Trump s tchajwanskou prezidentkou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.