Vzdělání je podle Macrona jedinou odpovědí na extremismus

Jedinou odpovědí na světový nárůst náboženského a politického extremismu je vzdělání. Francie proto na konto mezinárodního vzdělávacího fondu přispěje 200 milionů eur. Na páteční konferenci na podporu školství v rozvojových zemích, která se konala v Senegalu, to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Akce se zúčastnila také světoznámá barbadoská zpěvačka Rihanna. Informovala o tom agentura Reuters.

Na lidské bomby, se kterými se stále potýkáme, je jedinou odpovědí vzdělání, řekl Macron na konferenci Globálního partnerství pro vzdělávání,což je organizace, která pomáhá zlepšit školství v nejchudších zemích světa. Děti nemohou vyrůstat v přesvědčení, že je v životě čeká jen válka, zdůraznil francouzský prezident.

V uplynulých letech se Francie stala terčem několika teroristických činů, včetně útoků v Paříži v roce 2015, při kterých přišlo o život více než 130 lidí. Paříž je také zapojená do boje proti islamistickým teroristům v Africe, zejména v oblasti Sahelu, kde operují skupiny s napojením na Islámský stát (IS) a Al-Káidu.

Pro úspěšný boj proti extremistickým organizacím, včetně těch, které utlačují ženy a snaží se je vyhnat z veřejného prostoru, je nezbytné, aby děti chodily do škol, řekl Macron. Prezident nicméně vzápětí dodal, že zlepšit školství je důležitým úkolem i pro Francii. „Máme problém ve školství, v případě, že pětina dětí neumí dobře psát, číst a počítat, když začnou chodit do školy ve 12 letech,“ dodal. „Co se dá dělat bez vzdělání? Stáhnout se. Nenávidět ostatní. Oživit nacionalismus,“ uzavřel Macron.

„Nepřestaneme bojovat, dokud každý chlapec a každá dívka nebudou mít přístup ke vzdělání,“ řekla jedna z vyslankyň společenství Rihanna. Na twitteru, kde má 86 milionů sledujících, zpěvačka světové lídry vyzvala, aby se drželi svých závazků týkajících zlepšování světového školství.

Globální partnerství pro vzdělávání žádá dárce o 3,1 miliardy dolarů s cílem zlepšit školství v 65 chudších zemí světa, ve kterých nemůže chodit do školy přibližně 264 milionu dětí. Organizace, jež sídlí ve Washingtonu, vznikla v roce 2002 s hlavním cílem zlepšit školní docházku znevýhodněných dětí.

 

 

Zdroj: ČTK

Vzdělání je podle Macrona jedinou odpovědí na extremismus Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Emmanuel Macron

reklama

Další články

  1. Trump obvinil FBI z nadržování demokratům

    Společnost ·

    Za předehru očekávaného zveřejnění kritické zprávy republikánů o práci FBI v pátek americká média označují ranní tweet Donalda Trumpa. Prezident v něm obviňuje vyšetřo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.