Vystoupení Řecka z eurozóny by podle Varufakise rozšířilo nedůvěru v euro

Kdyby bylo Řecko nuceno opustit eurozónu, tak by to podle řeckého ministra financí Janise Varufakise vyvolalo lavinu v celé Evropě. Nákaza spojená s nedůvěrou ve společnou měnu by se pak podle něj začala šířit dál.    

„Někteří tvrdí, že zbytek Evropy je od Řecka oddělen, a že ECB má k dispozici nástroje, aby mohla v případě nutnosti Řecko amputovat, ránu zacelit a dovolit zbylé části eurozóny pokračovat dál,“ citovala z televizního rozhovoru nahraného před deseti dny agentura Reuters. „Obávám se ale, že tohle není ten případ... Jakmile lidé jednou připustí myšlenku, že měnová unie tu není na věčnost, začnou spekulace... kdo je další na řadě,“ řekl dále Varufakis.

Řecký ministr financí načrtl pesimistický scénář, podle nějž by odchod jedné země z eurozóny kontinentem otřásl. Pak by nastal nejen odliv kapitálu a zvýšení úrokových sazeb, ale také politická nestabilita, myslí si Varufakis.

Řecko nyní usiluje o dohodu s mezinárodními věřiteli, která by měla vést k uvolnění zbývajících peněz z mezinárodního záchranného programu. Debata se vede zejména o seznamu reforem řecké vlády, ale jednání postupují jen pomalu.

Odhaduje se, že do pátku 24. dubna, kdy se v Rize koná klíčové setkání ministrů financí eurozóny, strany k dohodě nedospějí. Zadlužená jihoevropská země přitom bojuje s nedostatkem hotovosti, takže její vláda by už v příštích týdnech mohla stát před rozhodnutím, zda z peněz, které má k dispozici, zaplatí důchody a mzdy státním zaměstnancům, nebo dlužnou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu.

 

Zdroj: ČTK

 

Vystoupení Řecka z eurozóny by podle Varufakise rozšířilo nedůvěru v euro Foto: shutterstock.com - J. VARUFAKIS

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu a zemědělství meziročně klesly

    Byznys ·

    Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně klesly o 2,9 procenta, zejména kvůli opětovnému zlevnění koksu, ropných produktů a chemických látek. Ceny zemědělských výr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.