Vysoká těžba ropy tlačí její cenu dolů

Neustávající vysoká těžba ropy společně s vývozem ze států sdružených v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve čtvrtek podepsaly u poklesu cen černého zlata na světovém trhu. Ropa tak odevzdala zisky, jež držela prakticky celý den díky poptávce v USA. Brent kolem 19:00 ztrácel asi 0,25 procenta a prodávala se za zhruba 52,20 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala pokles o 0,7 procenta na zhruba 49,25 dolaru za barel.

Ceny zpočátku podporovala vysoká poptávka v USA, podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) se poptávka po benzinu v minulém týdnu zvýšila na rekordních 9,84 milionu barelů denně, přičemž komerční zásoby ropy klesly o 1,5 milionu na méně než 482 milionu barelů.

OPEC a další těžební státy slíbily omezovat těžbu ropy do konce března příštího roku zhruba o 1,8 milionu barelů denně, avšak v červenci produkce kartelu podle průzkumu agentury Reuters proti červnu vzrostla, a to o 90 tisíc barelů na 33 milionů barelů denně. Zasloužila se o to hlavně Libye, na niž se dohoda nevztahuje. Na rekord se v červenci vyšplhal export OPEC, především z afrických členských zemí, uvedla zpráva Thomson Reuters Oil Research.

Odborníci se shodují v tom, že za absencí zásadnějšího růstu poptávky a dalšího snížení těžby není vzestup cen ropy na světovém trhu letos pravděpodobný. Kolem 50 dolarů za barel se podle nich nejspíš budou pohybovat až do konce roku.

 

 

Zdroj: ČTK

Vysoká těžba ropy tlačí její cenu dolů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.