„Vysoká škola není zárukou šťastného života. Musíme si vážit i řemeslné práce,“ říká europoslankyně

Průměrná míra nezaměstnanosti mladých lidí v Evropské unii dosahuje 22 %. Týká se to i uchazečů o práci s vysokoškolským vzděláním. Určitou odpovědnost za situaci na trhu práce by vedle korporací a politické reprezentace měly nést i školy. Právě ony totiž společensky odpovídají za výchovu mladé generace. V pořadu Alter Eko to řekla europoslankyně Martina Dlabajová (ANO), podle které by se už na základních školách měl rozpoznávat talent na manuální práce. Tou bychom podle ní neměli opovrhovat. „Otázkou je, jestli je vysoká škola vždy zárukou šťastného života,“ uvedla doslova.

„Už na základních školách, kde dnes bohužel na mnoha z nich vymizely dílny, by se mělo rozpoznat, jestli jsou děti nadané na nějakou manuální práci. A to je talent, který by se poté měl podporovat a rozvíjet do budoucna,“ řekla na rádiu Zet europoslankyně Martina Dlabajová, která se zabývá efektivností a konkurenceschopností trhu práce. Zlepšení propojení vztahu mezi tím, jakou má člověk dovednost a poptávkou na trhu práce podle ní ale nezáleží jen na vzdělávacích institucích.

„Musí se spojit všechny úrovně od vzdělávací přes podnikatelskou až po průmysl a snažit se společně vychytat trendy ve změnách na trhu práce,“ řekla Dlabajová. Na dynamickém a stále měnícím se trhu to není jednoduché, ale musíme se snažit alespoň předvídat, myslí si europoslankyně a dodává, že ji zaujal údaj o tom, že 60 procent řemesel, prací a dovedností, které budou potřeba za 10 let, dnes ještě neznáme. Školy by se proto podle Dlabajové měly snažit spoluvytvářet studijní obory, které jsou v daném regionu zajímavé a lukrativní.

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Vysoká škola není zárukou šťastného života. Musíme si vážit i řemeslné práce,“ říká europoslankyně Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.