Vypsání soutěže na provoz mýtného systému se znovu zdrží

Zahájení soutěže na provozovatele mýtného systému se nejspíše posune až na začátek příštího roku. Vyplývá to z pracovního materiálu ministerského expertního týmu.Vyhlášení odkládaného tendru na správce systému mělo být přitom nastat už letos v létě.  

Materiál předpokládá jako reálnou variantu podpis smlouvy s novým provozovatelem nejdříve v září příštího roku, tedy tři měsíce před tím, než by měl začít mýto vybírat. Důvodem zdržení je mimo jiné vyjednávání o součinnosti s nynějším dodavatelem, společností Kapsch. Jednání jsou totiž složitější, než si ministerstvo dopravy zpočátku představovalo.

Podrobnosti k soutěži na nového provozovatele mýtného systému má ministr dopravy Dan Ťok představit vládě koncem měsíce. Ještě v květnu, kdy představoval nového vedoucího mýtného expertního týmu Jana Chovance, Ťok uváděl, že soutěž vypíše ideálně spolu s datem předání základních parametrů výběrového řízení kabinetu. Podle mluvčího úřadu Tomáš Neřolda ale není nový harmonogram sestavený napevno.

„Držíme se přesně úkolů které nám vláda dala. Příští týden dostane řídicí výbor k mýtu základní parametry zadávací dokumentace a následně je dostane vláda tak, jak si vyžádala. Žádný posun proti termínů stanoveným vládou tedy není. Vládní usnesení nám v žádném případě neukládalo vypsat soutěž nyní,“ uvedl Neřold.

Podle blíže nejmenovaných úředníků představují termíny stanovené v pracovním dokumentu spíše optimistické odhady. Přes veřejné deklarace je proto reálné, že se budou spíše prodlužovat, než naopak. Existují totiž zákonem stanovené lhůty pro jednotlivé kroky, které je ve státní správě nutné dodržet.

Zdlouhavý je hned první krok, ve kterém stát nejprve potřebuje písemnou smlouvu s Kapschem. Po firmě chce, aby předala část know-how svému případnému nástupci. To nebude zadarmo a stát nemá jinou možnost než Kapschi tyto peníze vyplatit formou jednacího řízení bez uveřejnění. To musí schválit rada vlády pro informační systémy. Pokud půjde o více než 300 milionů korun, bude zakázku schvalovat vláda, což celý proces ještě prodlouží.

Dohodu s Kapschem proto materiál předpokládá až na konci roku, poté může následovat příprava na vypsání samotné soutěže. Napjatý harmonogram by tak už ale neunesl případné odvolání některého z účastníků k antimonopolnímu úřadu, nebo jiná zdržení, například překážky ve vyjednávání s Kapschem.

Kvůli termínům je podle zdrojů ČTK napjatá situace i v samotném mýtném expertním týmu, který na přípravách soutěže pracuje.

Část vedení resortu se kvůli potížím v projektovém týmu přiklání k myšlence vypsat opět výběrové řízení na mýtného manažera. Výběr externího poradce ministr Ťok krátce po svém nástupu zrušil s tím, že není potřeba a nahradil jej právě interním týmem složeným z úředníků a najatých expertů zvenčí.


Zdroj: ČTK

Vypsání soutěže na provoz mýtného systému se znovu zdrží Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Hollande chce vládní kabinet pro eurozónu

    Společnost ·

    Francouzský prezident François Hollande se připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.