Vypsání nového referenda o brexitu? Šlo by o záchranu ekonomiky nebo o rozdělení Britů?

Nový průzkum vyhotovený společností BMG poukazuje na to, že britská veřejnost by v případě nového referenda o vystoupení z Evropské unie hlasovala pro setrvání. Podíl příznivců EU odpovídá 51 procentům, kdežto na straně odpůrců figuruje 41 % lidí. Na veřejnosti se ozývají hlasy britských politiků, kteří volají po novém referendu. Šlo by o schůdnou cestu nebo o skutečnost, která by rozdělila britskou společnost? O tom již více informoval zpravodajský portál The Independent. 

Nová statistika představuje podle serveru The Independent největší zvrat ve veřejném mínění od samotného rozhodnutí o opuštění Spojeného království z evropského společenství. K tomuto kroku konkrétně došlo koncem června roku 2016.

Na veřejnosti se tak objevují spekulace o vypsání nového referenda. Mezi lidmi, kteří tento krok podporují, figuruje například labourista Lord Mandelson. Podle jeho slov brexit není žádným přirozeným fenoménem, s kterým musí Britové žít. Lidé podle něj mají právo změnit své myšlenky.

Lord Mandelson se domnívá, že vláda potřebuje referendum, které ve svém důsledku pomůže zamezit brexitu, jež bude mít negativní důsledky. Bývalý místopředseda britské vlády lord Heseltine zase podle Indepententu říká, že „tvrdí brexitéři“ zradili úspěchy z 50. let minulého století, o které se zasloužily konzervativní vlády.

Zdroj: Statista

Na veřejnosti se objevily i názory stavící se proti vypsání nového referenda. Poslankyně Suella Fernandésová například tvrdí, že jakýkoli nový pokus by hluboce rozdělil společnost a zničil důvěru britského lidu. Další z britských politiků James Cleverly říká, že nejlepší variantou je přijmutí původního výsledku referenda.

V uplynulém týdnu sice nastal zásadní zlom, když lídři 27 evropských zemí dali zelenou posunu rozhovorů do druhé fáze, zároveň se ale opět ukázala zapeklitost celého procesu. „EU vytyčila podmínky pro přechodné období, které bude nejspíše pro přední konzervativní euroskeptiky nepřijatelné“.

Britská premiérka Theresa Mayová v Dolní sněmovně Spojeného království utrpěla porážku poté, co se snažila předložit klíčovou legislativní část brexitu. Poté byla ovšem nucena učinit značné ústupky, aby se následující týden vyhnula podobným scénářům.

Během těchto politických šachů začínají prosakovat na povrch i názory samotných voličů. Ti se stále ve větší míře k brexitu stavějí negativněji. Současný výzkum byl provedený na vzorku 1400 respondentů.

„Zároveň by čtenáři měli zaznamenat, že když se do dat podíváme hlouběji, uvidíme, že za tímto vývojem stojí především ti, kdo v loňském referendu vůbec nehlasovali, a devět z deseti osob, které zvolily možnosti 'odejít' nebo 'zůstat', svá stanoviska nezměnily,“ vysvětlil posuny ve veřejném mínění Turner.

„Náš výzkum napovídá, že přibližně před rokem byli ti, kdo v referendu nehlasovali, rozděleni zhruba půl na půl, ale dnešní průzkum ukazuje, že jsou výrazně na straně setrvání v EU, a to v poměru vyšším než čtyři ku jedné,“ řekl Turner.

Zásadní otázkou zůstává, zdali lidem, kteří nepřišli ke hlasovacím urnám, neujel nedosažitelně vlak. Absence jejich hlasů totiž mohla být důležitým předpokladem, proč se vítězství dočkali lidé podporující brexit.

Vystoupení z EU bude mít pro Velkou Británii negativní ekonomické důsledky, které se potvrzují již v současnosti. Velké britské i zahraniční společnosti opouštějí bývalé centrály ve Spojeném království a nacházejí nová útočiště v jiných členských státech EU. Británie rovněž čelí odlivu kvalifikované zahraniční síly. Ruku v ruce s tím stoupá cena potravin.

Otázkou je, zdali tyto negativa stačí pro rozhodnutí o vypsání nového referenda. Hluboce rozdělená společnost může totiž přinést další palčivé problémy. Navíc nelze skutečně opomenout myšlenku, zdali by skutečně nešlo o podkopání demokratických principů.

 

 

Zdroj: The Independent, ČTK, Zet

Vypsání nového referenda o brexitu? Šlo by o záchranu ekonomiky nebo o rozdělení Britů? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Banky v Česku i letos potvrdily svou dobrou kondici

  Byznys ·

  Kapitálová vybavenost tuzemského bankovního sektoru zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě vysoce nepříznivého scénáře, který předpokládá …

 2. Jaký byl rok 2017 s Donaldem Trumpem?

  Společnost ·

  Je to již více než rok (přesně rok uplynul 8/11/17), co je Donald Trump prezidentem Spojených států amerických. Jak lze hodnotit jeho působení? Pokud se člověk prokles…

 3. Favoritem pro lednové prezidentské volby je Zeman

  Společnost ·

  V prvním kole přímé volby prezidenta by nyní vedla současná hlava státu Miloš Zeman. Ani on by však nedosáhl na nadpoloviční většinu hlasů nutnou pro okamžité vítězstv…

 4. Prezidentské kampaně? Zatím nuda a šeď...

  Společnost ·

  Bez výrazných zlomů či překvapení pokračuje podle politologů předvolební kampaň pro druhou přímou volbu prezidenta České republiky. Podle politologů oslovených ČTK se …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.