Vykolejení vlaku na severu Indie si vyžádalo nejméně 107 obětí

Přinejmenším 107 mrtvých a kolem 200 zraněných si vyžádalo vykolejení čtrnácti vagonů osobního vlaku na severu Indie. Počet obětí nepřestává růst, naposledy indické zdroje uváděly 96 obětí. Záchranné práce, na něž byly kvůli těžce poškozeným vagonům nasazeny jeřáby a řezačky kovu, stále pokračují. Na místo míří ministr železnic. Jde o největší železniční nehodu v Indii od roku 2010, kdy při kolizi vlaků zemřelo v Západním Bengálsku 146 lidí.

Konečná bilance bude možná ještě vyšší, protože mezi raněnými je přes 70 osob zraněno těžce.

Tragická nehoda se stala brzo ráno místního času, kdy většina lidí ve vlaku spala. Příčinou nehody mohla být podle prvního vyšetřování poškozená kolejnice. Ministr železnic Suréš Prabhu pohrozil přísným postihem lidí odpovědných za toto neštěstí.

Policie a dobrovolníci se stále snaží vyprostit lidi uvězněné pod vagony, které se převrátily na bok, uvedl zástupce indické policie. Desítky vážně zraněných už sanitky převezly do nemocnice.

Vlak vykolejil nedaleko průmyslového města Kánpur v severoindickém státě Uttarpradéš, který hraničí s Nepálem. Kánpur je dopravním uzlem, jeho okolím projedou denně stovky vlaků. Mnoho jich muselo být kvůli nehodě odkloněno na jinou trasu.

Premiér Naréndra Módí vyjádřil soustrast pozůstalým a oznámil, že rodiny obětí dostanou 200 000 rupií (75 000 korun) a těžce zranění pak 50 000 rupií. Odškodné bude vyplácet také ministerstvo drah, a to 350 tisíc rupií rodinám mrtvých, 50.000 rupií těžce raněným a polovinu této sumy těm, kdo byli raněni lehce.

„Ve tři hodiny deset minut jsem se náhle probudil kvůli silnému nárazu. Vlak se se skřípáním zastavil a po nárazu jsem se ocitl v sevření lidí, všichni volali o pomoc, sdělil listu Hindustan Times jeden z přeživších.

Zástupce záchranářského týmu řekl, že „vagony jsou velmi zdeformované a že záchranáři postupují pomalu a musejí si cestu klestit rozřezáváním vraků“. Podle indického tisku má množství obětí na svědomí částečně také fakt, že vagony nebyly z kvalitní oceli, která by lépe odolala nárazu.

Podle indických médií ve vlaku cestovalo mnoho početných rodin, z nichž mnohé mířily na svatby. Jeden z budoucích ženichů si při nehodě zlomil ruku a marně hledal otce. „Hledal jsem ho všude. Řekli mi, abych šel do nemocnic a do márnic, nevím, co dělat,“ řekl muž agentuře PTI.

Železniční nehody nejsou ale v Indii nijak výjimečné, uvedla agentura AP. Stojí za nimi většinou lidská chyba či zastaralá technika. I přesto je železniční doprava mezi Indy velice oblíbená. Každý den ji využije až 23 milionů obyvatel země.

 

 

Zdroj: ČTK

Vykolejení vlaku na severu Indie si vyžádalo nejméně 107 obětí Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

 1. Zeman patří podle Spiegelu mezi Putinovy věrné

  Společnost ·

  Za věrného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi označil německý magazín Der Spiegel českého prezidenta Miloše Zemana. Spíše než na západ se orientuje na východ, mín…

 2. Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu

  Společnost ·

  Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evr…

 3. Co na vás prozradí váš pracovní stůl

  Byznys ·

  Máte svůj pracovní stůl zahlcený nepřeberným množstvím věcí nebo na něm sotva leží blok a tužka? Každý kancelářský pracovník má odlišné návyky v udržování svého pracov…

 4. Spojené státy vyzývají Rusko k obnově LinkedInu

  Tech ·

  Spojené státy kritizují rozhodnutí ruské rozhodnutí blokovat internetové stránky sociální sítě LinkedIn. Vyzývají tak k okamžité obnově přístupu na tyto stránky. Cenzu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.