Vyšetřovací komise: Cílem reorganizace policie nebylo odstranění Šlachty

Parlamentní vyšetřovací komise, která prošetřovala okolnosti kolem reorganizace policie, ukončila svoji činnost. Podle její závěrů cílem reformy nebylo odstranění bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. V rámci čtení závěrečné zprávy ve sněmovně to řekl předseda komise Pavel Blažek (ODS). O postupech parlamentní vyšetřovací komise informoval na rádiu Zet i advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek.

Blažek přednesl závěrečnou zprávu po více než půlročním vyšetřování komise, která se v souvislosti s policejní reformou zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. V úvodu závěrečné zprávy řekl, že z hlediska kompetencí může policejní prezident navrhnout organizační změnu, kterou musí schválit ministr vnitra. Nikde podle komise není zakotvena povinnost informovat o tom státní zástupce.

Blažek zmínil, že se komise zabývala odposlechy ze dvou kauz, z nichž vycházeli olomoučtí žalobci a které měly zpochybnit cíl změn uvnitř policie. „Ze shromážděných materiálů nebylo prokázáno, že organizační změna byla provedena s cílem odstranit Roberta Šlachtu, omezit činnost útvarů nebo zabránit prověřování konkrétních věcí,“ řekl Blažek.

Poslanecká sněmovna 28. června minulého roku rozhodla o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Její cílem bylo vyšetření okolností týkající se reorganizace policie a postup Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. 

„Podle zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny má takto zřízená vyšetřovací komise obdobná oprávnění jako orgány činné v trestním řízení, byť v omezenější míře, tzn., vyslýchá svědky, opatřuje si podklady, vyžaduje vysvětlení, může přibrat i znalce a vyšetřovatele a na základě zjištění, ke kterým dospěje a také může podávat trestní oznámení. Komise schvaluje a vydává závěrečnou zprávu shrnující její poznatky vzešlé z vyšetřování,“ sdělil Janík. 

Dostupné informace z médií a webových stránek Poslanecké sněmovny poukazují na to, že vyšetřovací komise začala pracovat 11. července 2016. Od té doby se celkem šestnáctkrát sešla, během 64 hodin vyslechla 21 svědků a shromáždila a přezkoumala přes 4000 stran různých dokumentů. Původně se očekávalo, že komise předloží závěrečnou zprávu do konce měsíce října 2016. Časová náročnost celého procesu ovšem tuto dobu prodloužila.

Janík již dříve řekl, že si nemyslí, že komise dojde k závěru, že šetření reorganizace policie bylo zcela účelové. Jejím jediným cílem pak nemělo být sabotování práce Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu a jeho představitele Roberta Šlachty. To přitom ve čtvrtek potvrdil i samotný Blažek. 

„Pravděpodobně kritičtější bude závěrečná zpráva k úloze a jednání olomouckého Vrchního státního zastupitelství a postupu ÚOOZ či spíše představitelů těchto institucí v některých kauzách, např. v kauze tzv. „brutálního úniku informací“ policejního prezidenta Tuhého,“ domníval se Tuhý.

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Vyšetřovací komise: Cílem reorganizace policie nebylo odstranění Šlachty Foto: ČTK/Krumphanzl Michal: Předseda komise Pavel Blažek

reklama

Další články

  1. Trump vyhrožoval, že pošle do Mexika armádu

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump řekl, že by Mexiko mělo lépe zvládat boj se zločinci, nebo se o ně na mexickém území postarají americké ozbrojené síly. Trump to podle …

  2. Facebooku stouply příjmy o více než 50 procent

    Byznys ·

    Sociální síti Facebook stoupl ve čtvrtém čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů (89,6 miliardy korun) z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy vzrostl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.