Vychází kniha o Čechoslovákovi, který jako jediný špion východního bloku dokázal infiltrovat CIA

Karel Köcher je jediným bývalým agentem z východního bloku, kterému se podařilo infiltrovat do americké ústřední zpravodajské služby CIA. Jde o rodáka z bývalého Československa, jehož příběh o proniknutí do struktur CIA, následném zatčení a propuštění popisuje kniha novináře Vladimíra Ševely nazvaná Český krtek v CIA. Ševela na rádiu Zet řekl, že dělat rozhovor s člověkem, který v minulosti obelhával detektor lži, byla občas chůze na tenkém ledě. V potvrzování pravdy mu pomáhali například pamětníci, mezi které patří i hlavní historik CIA Ben Fischer. Ten Ševelovi například řekl, že Köcher svojí inteligencí převyšoval většinu tehdejších zaměstnanců CIA. 

Proč jste se rozhodl sepsat knihu právě o Karlu Köcherovi? Co bylo tím prvotním impulsem?

Příběh Karla Köchera jsem znal z různých dílčích a útržkovitých pramenů, které vycházely různě na internetu nebo občas v časopisech ve formě kratších textů. Za těch pětadvacet let dal Köcher zhruba tři novinářské rozhovory. Byl jsem v úžasu, že nikdo o něm ještě nenapsal žádnou knihu. Žasl jsem, že ta kauza člověka, který jako jediný zahraniční agent pronikl do CIA, ještě nebyla zpracovaná. Jeho život je neuvěřitelný. Je to život neuvěřitelných zvratů. Tak jsem si řekl, že je to příběh, který by stál za něčím mnohem větším, než je pouhý novinářský článek. Je to vlastně příběh, který předčí románové příběhy. Ty věci se totiž doopravdy staly a vypadají zcela neuvěřitelně. Klíčovým momentem bylo, když se mi podařilo Karla Köchera navštívit v jeho vile v Dolních Břežanech. Navlékl jsem to právě na novinářský rozhovor. On ale řekl, že už žádné rozhovory dávat nechce. Asi za půl roku jsem to tedy zkusil znovu. Řekl mi, že na tom trvá a že žádné rozhovory dávat nebude, ale jestli chci, tak se klidně můžu stavit na kávu a popovídat si. Tak jsem tam přijel, ale on mi nepovolil nic zapisovat. Půjčil mi ale nějakou knihu, tak jsem měl důvod tam přijet asi za dva měsíce znovu. Tak jsme si povídali a pak jsem se jednou zeptal, jestli si můžu udělat poznámky. Tenkrát to nijak nekomentoval, tak jsem si je dělal. Takto jsme se scházeli skoro pět let. Pak jsem si je už i nahrával a on pochopil, že z toho něco vzniká. Protože jsem jaksi netlačil na pilu a ty nepříjemné otázky jsem dával až v konečné fázi, kdy on už byl smířený, že něco vzniká.

Jak dlouho jste na knize pracoval? Z jakých zdrojů jste čerpal?

Jak jsem říkal, asi pět let. Z toho tři roky jsem sbíral informace a zdroje. Nechtěl jsem, aby to byly memoáry stárnoucího špióna. Chtěl jsem získat informace o případu člověka, který jako jediný zahraniční agent pronikl do CIA, aby získal co nejvíce informací. Naštěstí byl odtajněn jeho spis v Archivu bezpečnostních složek. Z toho jsem částečně vycházel. Poté jsem se dostal do Spojených států, kde jsem získal soudní spis od newyorského soudu, který byl založen po jeho zatčení v roce 1984. Jeho část je dodnes tajná, ale myslím si, že větší část už je veřejná. Tajné jsou pořád dokumenty CIA a FBI. Měl jsem štěstí, že jsem potkal několik desítek pamětníků, kteří znali Köchera od dětství ze studentských let, ale hlavně z těch kritických let, kdy se stal agentem STB a později rozvědky a pak vlastně žil v Americe. Ve Spojených státech jsem dělal rozhovory s bývalým analytikem a bývalým hlavním historikem CIA Benem Fischerem a dalšími lidmi včetně Köcherova advokáta. Pokud jde o pamětníky, bylo to často na poslední chvíli, protože během přípravy knihy jich několik zemřelo. Tedy musím podotknout, že přirozenou smrtí.  

Dělat rozhovor s trénovaným člověkem, který dokáže obelhat i detektor lži, může být někdy frustrující. Jaký máte Vy osobně pocit z výpovědí samotného Karla Köchera?

To máte pravdu. Byla to chůze na tenkém ledě. Kdyby nebyly prameny a pamětníci, tak on by měl určitě tendenci to vyprávění vést do kategorie fiction a nejenom fiction. Měl snahu vyznít co nejlépe. Vysvětlovat a omlouvat to, co dělal. Věděl ale, že jsem ty výpovědi ověřoval. Byly to tedy takové šachy mezi námi. Byl jsem rád, že některé věci, které mi on vyprávěl, a zdály se být přehnané, se potvrdily. Třeba někteří čeští badatelé zpochybňovali jeho schopnosti a špionský výkon. On je z dnešního pohledu na druhé straně barikády. Objevují se takové hlasy, že přehání. Někteří dokonce pochybují, jestli v CIA vůbec byl. Hlavní historik CIA mi řekl, že Köcher svým vzděláním, rozhledem, IQ a jazykovými schopnostmi převyšoval většinu tehdejších zaměstnanců CIA. Určitě tam nějakou stopu udělal, i když CIA značným způsobem poškodil. Oni ho považují za člověka, který tam napáchal nejvíc škod z těch špionů, kteří v CIA působili. Je důležité připomenout, že Köcher byl jediný zahraniční agent vyslaný s úkolem, aby se dostal do CIA. To se mu podařilo. Samozřejmě v CIA byli třeba agenti KGB, což byli zaměstnanci CIA. Byli to Američané, kteří zradili a byli přeplaceni třeba KGB. Ti také vynášeli informace ve prospěch Sovětského svazu. 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s novinářem Vladimírem Ševelou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

Zdroj: Zet

Vychází kniha o Čechoslovákovi, který jako jediný špion východního bloku dokázal infiltrovat CIA Foto: Foto: Jan Zátorský

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.