Výběr ze zahraničního tisku: Jaderné ambice Ruska a obchodní dohoda Evropy a USA

Ruské jaderné ambice, obchodní dohoda Evropské unie a Spojených států, péče o seniory či vývoj spolupráce mezí Indií a USA - to jsou některá z témat, kterému se věnuje dnešní zahraniční tisk. 

Mohlo by vás zajímat

 Anglicky psaný ruský deník The Moscow Times se pozastavuje nad četností zmínek o možnosti nukleární války či nukleárním zbrojení ze strany ruského vedení. Deník se domnívá, že vývoj několika posledních měsíců potvrdil nepředvídatelnost ruského prezidenta Putina. Odkazy na nukleární hrozbu tak často nezaznívaly ani v dobách Sovětského svazu, a když, tak jen v souvislosti s odvrácením případného amerického útoku, upozorňuje deník. Jenomže obnovit nukleární výzbroj armády, což nyní vládní představitelé chtějí udělat do roku 2020, nejde ze dne na den, pokračuje The Moscow Times. Již nyní je jasné, že mnoho zbraní není možné tak rychle zhotovit či modernizovat. Vize nového vybavení nukleárních armádních jednotek do roku 2020 je tedy pouhý nesplnitelný sen, míní deník. Málokdo se ale zabývá detaily, když zrovna teď Rusko ovládá vlna podpory nukleárního zbrojení, uzavírají The Moscow Times.

Slovenská Pravda si všímá rostoucí kritiky připravované dohody Evropské Unie a Spojených států o Transatlantickém partnerství v oblasti obchodu a investic. Deníku píše, že po levicových a krajně pravicových europoslancích začínají plán na užší obchodní spolupráci Evropské unie a USA kritizovat i středoví europoslanci. Pravda si dále všímá toho, že kritika sílí s počtem uveřejněných informací. Právě netransparentní jednání jsou jedním z hlavních problémů, míní deník. Zatímco skončilo sedmé kolo vyjednávání, veřejná diskuze je na samém začátku. Kromě obav z konkrétních dopadů dohody by občanům mělo nahánět hrůzu i to, že jednání probíhá na evropskou politiku velmi nestandardním způsobem, varuje Pravda.

Rakouský deník Die Presse dnes otevírá téma financování péče o seniory. Podle deníku nestačí, aby se ministři dohodli na navýšení částky, která bude na péči plynout. Vzhledem k dlouhodobě stoupajícímu počtu lidí, kteří budou péči potřebovat, a zároveň omezeným rozpočtům, takové řešení není udržitelné, míní Die Presse. Nejde ale jen o peníze, především je nutné vymyslet efektivní systém péče, uzavírá Die Presse.

Další rakouský deník, Der Standard, si všímá nedávných voleb ve dvou postkomunistických zemích. O víkendu voliči rozhodovali o složení parlamentu v Lotyšsku a v Bulharsku. Obě země jsou sice členem Evropské unie i Severoatlantické aliance, jejich situace je ale odlišná. Lotyšsko podle deníku platí za ukázkový příklad toho, jak překonat komunistickou minulost i finanční krizi, zatímco Bulharsko se utápí v problémech spojených především s korupcí. Výsledky voleb ani v jedné z obou zemí nepřekvapily, míní deník. Bulharsko není schopno vyrovnat se s problémy a nikdo v zemi si vlastně neví rady, v Lotyšsku je zase patrný strach z Ruska, uzavírá Der Standard

Britský The Guardian se zaobírá otázkou, zda je povinností chránit architektonické památky ve válečných zónách, protože představují kulturní dědictví celého lidstva. Na území Iráku a Sýrie, kde se v současnosti válčí, vznikly jedny z nejstarších známých kultur. Nyní dochází k ničení toho, co po sobě zanechaly. Jenže lidé si svojí minulosti si cení pouze ve chvíli, kdy se mohou opřít o jistou přítomnost a mají nějaké vyhlídky na budoucnost, píše deník. A tak boj za odkaz celého lidstva nevyhnutelně zahrnuje především nastolení míru a sociální spravedlnosti v ohrožených regionech, myslí si The Guardian.

List The International New York Times se vrací k setkání indického premiéra a amerického prezidenta z minulého týdne. Podle deníku přineslo příliš málo výsledků. Státníci se dohodli na několika bodech spolupráce. Ale to podstatné a strategické, tedy obchodní dohody a daňové otázky, stejně tak jako například nukleární soupeření Indie s Pákistánem, bohužel zůstalo stranou, upozorňuje deník. Přitom spolupráce USA a Indie představuje pro obě země obrovskou šanci, uvádí The International New York Times.

 

Zdroj: zahraniční tisk 

Výběr ze zahraničního tisku: Jaderné ambice Ruska a obchodní dohoda Evropy a USA Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.