Vyšší dodávky z Ruska a Saúdské Arábie snižují ceny ropy

Ceny ropy se v pondělí začaly po růstu z minulého týdne snižovat. Důsledek představují vyšší dodávky na trh ze Saúdské Arábie a Ruska. Důvodem je rovněž nižší ekonomický růst v Asii, který zapříčinil stupňující se obchodní spor se Spojenými státy.

Kolem 17:30 vykazovala cena ropy Brent pokles o 1,8 procenta na 77,83 dolaru za barel. Ropa WTI ve stejnou dobou ztrácela zhruba 0,5 procenta na 73,80 dolaru za barel.

Saúdskoarabská produkce se v porovnání s květnem podle průzkumu agentury Reuters zvýšila o 700 000 barelů denně a blíží se svému rekordu 10,72 milionu barelů za den z listopadu 2016. Ruská produkce v červnu vzrostla na v průměru 11,06 milionu barelů denně z 10,97 milionu barelů denně v květnu, uvedlo v pondělí ruské ministerstvo energetiky.

Americký prezident Donald Trump v sobotu na twitteru napsal, že saúdskoarabský král Salmán slíbil zvýšit ropné dodávky na "možná až dva miliony barelů". Bílý dům se od prezidentových slov později distancoval.

Za nižší poptávkou po ropě v Asii stojí napětí v obchodních vztazích s USA. Čína, Japonsko a Jižní Korea zaznamenaly v červnu zpomalení vývozních objednávek.

 

 

Zdroj: ČTK

Vyšší dodávky z Ruska a Saúdské Arábie snižují ceny ropy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Výše zisku z filmových pobídek klesá

  Byznys ·

  Český filmový průmysl v oblasti reklamy a zakázkové tvorby ztrácí konkurenceschopnost, uvedla na tiskové konferenci v Karlových Varech Asociace producentů v audiovizi.…

 2. Tématu Krym se schůze Trumpa s Putinem vyhne

  Společnost ·

  Krymská anexe nebude na pořadu témat summitu prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ve všem ostatním je prý ale ruský vůd…

 3. Ostrava testuje nanotechnologie v distribuci vody

  Tech ·

  Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) testuje použití nanotechnologií při distribuci pitné vody. Ve vodojemu v Ostravě-Hošťálkovicích byl nastříkán nátěr na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.