Vývoz z Japonska rostl v říjnu nejrychleji za tři roky

Vývoz z Japonska vzrostl v říjnu meziročně o 18,6 procenta, což byl nejvyšší růst za tři roky. Vývoz podpořil slabý jen a mírné oživení globální poptávky. Kvůli slabému jenu však prudce rostl i dovoz a bilance zahraničního obchodu se téměř zdvojnásobila na nový říjnový rekord. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

Schodek bilance zahraničního obchodu v říjnu stoupl o 96 procent na 1,09 bilionu jenů (220 miliard Kč). Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali schodek 813,5 miliardy JPY. Zahraniční obchod Japonska je v deficitu již 16 měsíců. Přispívá k tomu nárůst dovozu ropy a zemního plynu po odstavení jaderných elektráren, slabší jen, který zdražuje dovoz, a zpomalení růstu v Číně a dalších zemí, které jsou důležitými vývozními trhy Japonska.

Dovoz stoupl v říjnu meziročně o 26,1 procenta. Dovoz ropy se prudce zvýšil o 68 procent.

K růstu exportu přispěl vývoz automobilů, který vzrostl o 24 procent. Vyšší byl i vývoz chemikálií, strojů a elektroniky. Stoupl i objem vývozu, což ukazuje, že globální ekonomika pozvolna oživuje.

Největšími vývozními trhy Japonska jsou Spojené státy a Čína. Vývoz do USA v říjná stoupl o 26 procent na 1,16 bilionu JPY. Export do Číny vzrostl o 21 procent na 1,15 bilionu JPY.

Japonská ekonomika patří letos mezi nejrychleji rostoucí v rozvinutém světě. Ve třetím čtvrtletí však růst ve srovnání s předchozím čtvrtletím zpomalil kvůli slabší domácí soukromé poptávce a vývozu. Přetrvávající obchodní deficit také zvyšuje obavy o schopnost Japonska financovat dlouhodobě svůj dluh, který patří mezi nejvyšší z průmyslových zemí.

Zdroj: ČTK

Vývoz z Japonska rostl v říjnu nejrychleji za tři roky Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Fed hodlá pokračovat v uvolněné politice

    Byznys ·

    Americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice, dokud to bude zapotřebí. Úrokové sazby by mohla držet blízko nuly i poté, co m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.