Vývoj české ekonomiky přeje novým firmám. Loni jich vzniklo nejvíce za posledních 8 let

V roce 2015 v České republice vzniklo téměř 27 000 nových firem, což je nejvíce od předkrizového roku 2007. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode, podle které za tím stojí optimistický vývoj tuzemské ekonomiky. Současně ale zaniklo nejvíce společností za poslední čtyři roky. Podle analytika Bisnode Michala Řičaře to ovšem neznačí nic negativního. Naopak. Nové firmy zvyšují konkurenční tlak a nekonkurenceschopné subjekty z trhu postupně odchází.

„Indikátory počtu firem dokáží zkoncentrovat celkový obrázek o stavu ekonomiky, protože všechno v ekonomice souvisí se vším. Je to takový uzavřený cyklus,“ řekl na rádiu Zet Říčař. Nejnovější statistiky ukazují, že současná situace se rovná té předkrizové. Tehdy ale nebyl podle analytika nárůst nových firem „oprávněný a zdravý“ a vyústil tak v příchod krize. Toho se ale podle něj dnes bát nemusíme.

„V tuto chvíli nesledujeme, že by to byl neoprávněný růst. Naopak z hlediska vnitrostátní poptávky domácností a větší investiční zátěži tu tah je,“ řekl Říčař. Na něj právě reagují nově vznikající firmy a daří se jak účelovým firmám, tak těm flexibilním. „Nárůst firem je bezprostřední reflexí stavu ekonomiky, která je na dobrém základu i se slušnými vyhlídkami do budoucna,“ uvedl analytik.

Růst počtu firem se týká zejména podniků s ručením omezeným, což je důsledkem legislativních změn, která umožnila flexibilnější zakládání těchto společností. Konkrétní čísla dále ukazují, že po Praze je procentuálně nejvíce nových firem v Moravskoslezském  a Středočeském kraji. 

Podle průzkumu ale také velký počet firem zanikl. Největší počet zaniklých společností za poslední čtyři roky je ale podle Říčaře reakcí na dobrý stav ekonomiky úplně stejně, jako jejich prudký nárůst. „V posledních třech až čtyřech letech sledujeme neustálý nárůst (počtu firem), což na druhé straně zvyšuje konkurenční prostředí. Dříve nebo později se musí stát, že určité procento firem odejde z trhu. Není to žádný negativní signál,“ řekl. 

 

 

Celý rozhovor s analytikem společnosti Bisnode Michalem Řičařem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Vývoj české ekonomiky přeje novým firmám. Loni jich vzniklo nejvíce za posledních 8 let Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.