Vítězství kandidáta Strany nezávislosti v doplňovacích volbách v Británii může ohorozit znovuzvolení Camerona

Vítězství kandidáta protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) v dnešních doplňovacích volbách do britského parlamentu by podle Reuters naznačilo, že v parlamentních volbách na jaře 2015 bude pro konzervativního premiéra Davida Camerona obtížné získat další mandát. 

Doplňovací volby se konají v obvodě Rochester a Strood jihovýchodně od Londýna poté, co tamní poslanec za vládní Konzervativní stranu Mark Reckless přešel k UKIP, za kterou nyní kandiduje a nejspíš pro ní získá druhé parlamentní křeslo. Podle nedávných průzkumů ho chce volit 43 procent místních obyvatel, zatímco pro kandidáta konzervativců 30 procent a opozičních labouristů jen 21 procent.

Z Konzervativní strany takto přešlo k UKIP v posledních měsících již několik poslanců a dalších osobností. Vůbec první místo v britském parlamentu obsadila UKIP, která požaduje rychlý odchod země z Evropské unie a výrazné omezení počtu přistěhovalců, v říjnových doplňovacích volbách v anglickém obvodě Clacton.

„Když vyhraji, výrazně se změní nahlížení lidí na UKIP. Lidé si uvědomí, že jsme věrohodní a stranou, která může příští rok vyhrát mnoho míst v parlamentu,“ řekl třiačtyřicetiletý Reckless. Svůj zářijový přechod k UKIP vysvětlil tím, že přestal věřit Cameronovu slibu, že v případě svého znovuzvolení prosadí v EU skutečné reformy.

Recklessovo vítězství by podle Reuters mezi evropskými partnery prohloubilo obavy z možného odchodu Británie z EU. Bylo by také vážnou ranou pro Camerona, který nařídil své straně mobilizovat k udržení Rochesteru veškeré své síly a osobně tento volební obvod v minulých týdnech pětkrát navštívil. Úspěch Recklesse by podle Reuters možná vedl k dalším odchodům konzervativních voličů a politiků k UKIP, které již v říjnu vyjádřila v anketě podporu čtvrtina britských voličů.

Vedení nacionalistické strany UKIP, která vznikla v roce 1993 a letos na jaře vyhrála volby do Evropského parlamentu v Británii, nyní věří v úspěch i v nadcházejících parlamentních volbách. Zatím se jí daří získávat stále více voličů, kteří dosud hlasovali pro konzervativce a labouristy, ale cítí se těmito hlavními tradičními formacemi zklamáni.

Volební místnosti se uzavřou v 23:00 SEČ a výsledky se očekávají v pátek ráno kolem 4:00 SEČ.

 

Zdroj: ČTK

Vítězství kandidáta Strany nezávislosti v doplňovacích volbách v Británii může ohorozit znovuzvolení Camerona Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.