Vítěz letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého dostane poprvé sošku

Finalisté jubilejního 25. ročníku prestižní výtvarné Ceny Jindřicha Chalupeckého se budou poprvé ucházet také o hmotnou cenu. Její podobu navrhl Maxim Velčovský, porota ji vybrala z návrhů od pěti českých a slovenských designérů a studií, které pořádající společnost oslovila. Vítěz sošku dostane 20. listopadu.

Maxim Velčovský navrhl mosaznou sošku vysokou 25 centimetrů, která má podobu štafetového kolíku. Dle jeho slov je trofej totemem, informací, z nadhledu tečkou, štafetovým kolíkem v uměleckém světě. Ve finále letošní ceny o ni usilují Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina a Tereza Velíková.

Cena pro mladé české umělce do 35 let dosud hmotné ocenění neměla. Vítězství provázel diplom, finanční odměna, stáž či výstava a zážitek, který představovalo převzetí Ceny Jindřicha Chalupeckého z rukou bývalého prezidenta Václava Havla. Ten 27. května roku 1990 stál spolu s básníkem a výtvarníkem Jiřím Kolářem a malířem Theodorem Pištěkem u jejího zrodu. Po celou existenci Ceny Jindřicha Chalupeckého to byl právě Václav Havel, který, pokud mu to program dovoloval, gratuloval vítězům, a to i v době svého prezidentství.

„Po smrti Václava Havla už bohužel nebyl moment předávání ceny tak slavnostní a jedinečný. Cítili jsme proto, že je třeba jej opět ozvláštnit a shodli jsme se, že tak významné umělecké ocenění si zaslouží hmotnou odměnu, která přetrvá a bude laureátům připomínat jejich úspěch,“ řekla Lenka Lindaurová, kurátorka a předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Zdroj: ČTK

Vítěz letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého dostane poprvé sošku Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.