Vítkovice vybudují v Saúdské Arábie menší továrnu

Strojírenské Vítkovice plánují, že vybudují menší výrobní podnik v Saúdské Arábii a postupně postaví podobné výrobny i v dalších částech světa. Důvodem je snaha dostat se blíž k zákazníkům, ale mělo by to i pomoci vyřešit nedostatek pracovníků na domácím trhu práce. Do menší továrny v Saúdské Arábii společnost v nejbližších dvou až třech letech zřejmě investuje kolem tří čtyř milionů eur (přibližně 80 až 100 milionů korun). Řekl to generální ředitel mateřské společnosti Vítkovice, a. s., Libor Witassek.

„Důvodem je, že chceme být blízko k zákazníkům. Takže jestliže dneska vidíme Střední východ jako jeden z klíčových trhů pro Vítkovice v nejbližších letech, tak tam chceme mít vlastní výrobní základnu, abychom byli schopni dodávat zakázky s co nejkratší dobou,“ řekl Witassek.

Podobně perspektivně podle něj podnik vidí trhy v Asii a Spojených státech amerických. „Dá se předpokládat, že jakmile si ten model odzkoušíme na Středním východě, tak bude následovat Asie a USA. Tím směrem budeme chtít budovat výrobní jednotky,“ řekl ředitel.

Vybudování malého montážního závodu připravují také v Rusku nedaleko Moskvy. „Chceme firmu více decentralizovat a začít replikovat menší výrobní jednotky do světa. Jedná se především o finální montáže. To znamená, komponenty by se vyráběly tady a finální montáže by se prováděly blízko zákazníka,“ vysvětlil Witassek. Řekl, že záměru dostat strojírny do dalších zemí hodně věří.

Globalizace v průmyslu podle něj skončila a nyní přicházejí lokální ekonomiky. „A my musíme být schopni pro tyto lokální ekonomiky dělat po celém světě. Takže pro mě je vznik firmy na Středním východě v podstatě pilotní otestování replikace Vítkovic do světa,“ řekl Witassek.

Na Blízkém východě se budou Vítkovice podílet i na společném projektu s arabskou stranou. Půjde o stavbu továrny financované z amerických zdrojů, kde má být celková výše investice 800 milionů až jedna miliarda amerických dolarů (přibližně 18,3 až 23 miliard korun). Vítkovice tam budou v pozici technologického partnera.

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group, jejímž hlavním vlastníkem je ostravský podnikatel Jan Světlík, zahrnuje víc než 20 firem, které mají dohromady téměř 4000 zaměstnanců. Loni se čtyři společností z holdingu dostaly do finančních problémů a skončily v úpadku. Hlavně kvůli insolvencím těchto firem vytvořila skupina v loňském roce konsolidovanou ztrátu přibližně 5,3 miliardy korun. Letos by už ale Vítkovice měly podle Witasska skončit v zisku, už v prvním čtvrtletí dosáhly hrubého zisku EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) 70 milionů korun.

 

 

Zdroj: ČTK

Vítkovice vybudují v Saúdské Arábie menší továrnu Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Hackeři se nabourali do amerických elektráren

    Byznys ·

    Hackeři operující ve prospěch cizího státu se nabourali do nejméně tuctu amerických elektráren, včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. Informovala o tom v páte…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.