Většina Britů volá po referendu, chce se vyjádřit ke konečné podobě dohody o brexitu

Většina Britů si přeje, aby se mohla v novém referendu vyjádřit ke konečné podobě dohody o brexitu, kterou by měla premiérka Theresa Mayová vyjednat se zástupci Evropské unie. Vychází to z průzkumu agentury YouGov, o kterém v pondělí informovala agentura Bloomberg. Podle stejného průzkumu by se většina voličů v novém hlasování vyslovila pro setrvání v EU.

Druhé referendum, ve kterém by se Britové o vystoupení z unie rozhodovali na základě podmínek, které vyjedná Mayová, by si podle průzkumu přálo 44 procent dotázaných. Třicet šest procent respondentů další lidové hlasování odmítlo.

Pokud by se druhé referendum skutečně konalo, zvítězili by podle stejného průzkumu YouGov se 44 procenty zastánci setrvání Británie v EU. Pro brexit by se vyslovilo o tři procentní body méně Britů.

Agentura YouGov aktuální průzkum provedla pro organizaci Best for Britain (Nejlepší pro Británii), která se staví proti odchodu Spojeného království z Evropské unie. Organizace v souvislosti s výsledkem průzkumu vyzvala premiérku Mayovou, aby reagovala na rostoucí touhu obyvatel po tom, aby „poslední slovo“ měli právě oni.

„Jediným demokratickým způsobem, jak zakončit tento proces (jednání o brexitu), je ujistit se, že poslední slovo budou mít lidé této země - nikoli poslanci napříč Evropou,“ uvedla ředitelka Best for Britain Eloise Toddová. Podle ní by měla britská vláda nechat lidi rozhodnout, zda chtějí, aby Británie opustila EU na základě vyjednané dohody, nebo v ní zůstala za současných podmínek.

Dohoda o brexitu musí být hotova zhruba v říjnu, aby se stihl ratifikační proces do konce března příštího roku, kdy by měla Británie unii opustit. Už loni v prosinci britský parlament proti vůli Mayové prosadil dodatek k zákonu o vystoupení země z unie, který zákonodárcům poskytne rozhodující slovo o podobě brexitu.

 

 

Zdroj: ČTK

Většina Britů volá po referendu, chce se vyjádřit ke konečné podobě dohody o brexitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kdo bude platit hypotéku, až budete nemocní?

    Komerční sdělení ·

    Chytří lidé si před odjezdem na dovolenou v zahraničí sjednávají pojištění. Doma nás ale často nepálí starosti, co se stane, když nás skolí nemoc nebo utrpíme nějaký ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.