Vstup na burzu se letos firmám ve světě vyplácel

Rok 2014 byl v případě vstupů firem na akciové burzy (IPO) rekordní. Nabídka cenných papírů vynesla podle iHNed.cz a Financial Times 1205 firmám, které se v roce 2014 rozhodly jít na burzu, celkem 258 miliard dolarů. Jde o nejlepší výsledek od začátku finanční krize.

Nejvíce peněz letos vynesl vstup na burzu čínskému internetovému obchodu Alibaba vlastněnému nejbohatším mužem Asie Jackem Ma. Úpisy akcií na burze NYSE v New Yorku firmě vydělaly 25 miliard dolarů (570 miliard korun). Alibaba tak stojí v čele největších primárních úpisů akcií v historii a zároveň se zařadil mezi deset největších světových firem podle tržní hodnoty.   

Na Blízkém východě na vstupu na burzu nejvíce vydělala největší banka Saúdské Arábie, National Commercial Bank. Ta vstupem na místní burzu získala šest miliard dolarů. Téměř 5 miliard dolarů vydělala vstupem na vstupu australská zdravotní pojišťovna Medibank, která se tak postarala o třetí největší IPO letošního roku.

Naopak všechna letošní IPO v Evropě přinesla firmám dohromady jen necelých 70 milionů dolarů. A to i přesto, že se počet vstupů na burzu v Evropě oproti loňsku zvýšil o 87 procent a byl největší ze všech kontinentů. Primární úpisy ve Spojených státech pro srovnání vynesly emitentům 95,2 miliardy dolarů.

 

Zdroj: Financial Times, iHNed.cz 

Vstup na burzu se letos firmám ve světě vyplácel Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.