Vstup do eurozóny je pro Česko v porovnání s ostatními státy Evropy nejméně přínosný

Vstup do eurozóny je pro Českou republiku ze všech unijních zemí střední a východní Evropy nejméně přínosný. Uvedla to ratingová agentura Fitch. Stejného názoru je i vedoucí oddělení treasury rizik poradenské společnosti PwC Olga Cilečková. Podle ní je současná platební bilance vývoj měnové politiky země silným argumentem pro zachování koruny. 

Země, které v minulost vstoupily do eurozóny, vydělávali podle Cilečkové na snížení inflace, nižší úrokových sazbách a oddlužení státu. „Nic z toho však naštěstí není potřeba pro Českou republiku. Centrální banka řeší v současné době přesně opačný problém a usiluje o růst cenové hladiny,“ řekla na rádiu Zet.

Eurozóna ale v únoru spadla znovu do deflace. Evropskou centrální bance se stále (ECB) stále nedaří dostat inflaci na cílovou úroveň těsně pod dvěma procenty. V březnu se proto rozhodla podpořit inflaci i hospodářský růst v eurozóně snížením všech úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru.

Cilečková připomněla, že po vstupu do eurozóny by Česká národní banka ztratila svou suverenitu. Perspektiva případných výhod a nevýhod by se tak nezměnila ani přijetím eura v příštím roce, kdy má dojít k uvolnění kurzu koruny. „Uvolnění kurzu však nadále znamená možnost ho řídit a mít nástroj měnové politiky, o který bychom přijetím společné měny přišly. Je potřeba si proto uvědomit, že ČNB neřeší kurz koruny, ale cenovou hladinu, respektive inflaci,“ řekla Cilečková.

 

 

Celý rozhovor s vedoucí oddělení treasury rizik poradenské společnosti PwC Olgou Cilečkovou si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Vstup do eurozóny je pro Česko v porovnání s ostatními státy Evropy nejméně přínosný Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.