Výstava Body The Exhibition otevřela své brány, existují ale pochybnosti o původu těl

V areálu Výstaviště Praha - Holešovice byla dnes zahájena výstava o lidském těle Body The Exhibition. Ta nabídne přes 300 exponátů lidských těl, včetně dvaceti celotělových. Výstava zapůjčená z nevadského Las Vegas bude v Česku k vidění do konce června. Exhibice ale vzbuzuje i kontroverze. Podle některých existuje obava, že se jedná o těla čínských vězňů svědomí z řad křesťanů, tibeťanů, ujgurů a praktikujících meditační cvičení Falun Gong.  

Letošní výstava Body The Exhibition nabízí oproti té, která proběhla v Praze a v Brně před několika lety, řadu novinek. Podle mluvčí výstavy Květy Havelkové je výstava rozšířena o interaktivní zónu, kde se návštěvníci mohou například naučit dávat první pomoc, a o historii medicíny. „Myslím, že po shlédnutí této části výstavy bude každý milovat svého současného zubaře, protože předchozí techniky byly doopravdy otřesné,“ uvedla na rádiu Zet Havelková. Chybět podle ní nebude ani pocta českému lékařství ve formě samostatné části s názvem „Česká stopa ve světové medicíně“.

Návštěvníkům také pomohou plně pochopit anatomii lidského těla medici, které se po galerii pohybují v bílých pláštích. „Ke každému exponátu podají ten správný výklad, pokud si o to návštěvník požádá. Máme tu také školní skupiny, které si medik převezme a provede ji celou výstavou od začátku až do konce. Se školní skupinou může přijít klidně paní družinářka nebo dějepisář, kteří třeba nemají lidské tělo tak nastudované a ten medik podá výklad školákům tak, aby tomu rozuměli,“ uvedla Havelková.

Existují i pochybnosti o původu těl

Ačkoliv pořadatelé tvrdí, že všechny exponáty vznikly z těl dobrovolných dárců, tak se někteří obávají, že se jedná o těla čínských vězňů svědomí z řad křesťanů, tibeťanů, ujgurů a praktikujících meditační cvičení Falun Gong. Jednou z žen, která sdílí tuto obavu je Kateřina Kudláčková, která toto cvičení, jehož stoupenci jsou v Číně pronásledováni a podrobováni tvrdým represím, praktikuje.

„Vycházíme především ze zjištění pana Ethana Gutmanna, který v Číně pracoval jako investigativní novinář a v knize Jatka v desáté kapitole popisuje, že výrobna na lidská těla byla v bezprostřední blízkosti tábora vězňů, ve kterém byly z 90 procent vězni svědomí,“ vysvětlovala na rádiu Zet s tím, že žádné konkrétnější důkazy nemá. Zmínila také vyšetřování bývalého kanadského státního tajemníka Davida Kilgoura, který přišel s konkrétním důkazem, že v Číně zneužívají vězně Falun Gongu jako nedobrovolné dárce orgánů. Čína to však několikrát popřela.

„Co se týče výstavy Body, tak nemáme důkazy, že ta těla pocházejí z Číny a že pocházejí od vězňů svědomí. Tyto důkazy nám nechtějí předložit vystavovatelé, ale bohužel, a to je nejsmutnější, oni nám je nechtějí ani vyvrátit. Oni jen říkají, že někde v Americe existuje někdo, kdo má všechny podklady a důkazy, že jsou těla z dobrovolných zdrojů. My jsme nikdo nikdy neviděli tyto podklady,“ uvedla Kudláčková, která vyzývá vystavovatele k doložení těchto podkladů.

Mluvčí výstavy v reakci na tato tvrzení uvedla, že výstava těl není žádná „atrakce“ a že má čistě edukativní charakter. „Stojíme si za tím, že to, co tady předvádíme, je v pořádku. Všechny exponáty prošly všemi celními deklaracemi a podléhají zákonům České republiky i Ameriky. Tuto výstavu jsme pronajaly od americké produkce Imagine Exhibitions, která ji legálním způsobem získala a zcela legálním způsobem ji zase nám pronajala. Určitě si nemyslíme, že by to mohla být těla politických vězňů nebo kohokoliv jiného,“ uvedla Havelková.

 

 

Celý rozhovor s Květou Havelkovou a Kateřinou Kudláčkovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Výstava Body The Exhibition otevřela své brány, existují ale pochybnosti o původu těl Foto: Body The Exhibition

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.