Výstava Bodies Revealed: Svá těla nám nabízí i Češi

Anatomická výstava lidských těl již počtvrté vyvolává v České republice nadšení, ale i kritické ohlasy a etické otázky. Návštěvníci brněnské Galerie Vlněna mohou spatřit kompletní kosterní nebo pohybovou soustavu, ale i lidská embrya či detaily fungování jednotlivých orgánů. Někteří z návštěvníků by si dokonce přáli darovat své vlastní tělo pro podobné účely, řekl ve studiu Zet český garant mezinárodní výstavy.

Výstavní koncept, který veřejnost poprvé viděla v roce 1995 v japonském Tokiu, provozuje americká společnost Premier Exhibitions. Ta také vlastní práva k vyzvedání a prezentaci trosek z Titaniku.

Výstavovatel přivezl své show České republiky už počtvrté, tentokrát pod názvem Bodies Revealed - Odhalená těla. Pořadatelé na výstavu vypreparovaných lidských těl lákají kromě široké veřejnosti také školní exkurze. Argumentují tím, že je to názorný způsob jak seznámit mládež s podrobnostmi fungování lidského těla. Kritici zároveň upozorňují na etické otázky, které komerční projekt vznáší, například přijatelnost masového vystavování lidských ostatků a jejich nejistý původ.

O výstavě i kontroverzích, které ve společnosti vyvolává, ve Studiu Zet mluvil odborný garant výstavy Bodies Revealed a anatom 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Radovan Hudák.

 

Výstavy lidských těl typu Bodies Revealed vyvolaly řadu etických otázek už v minulosti. Týkaly se například původu těl. Odkud tedy těla pro tuto výstavu pochází? Máte například od zemřelých souhlas s tím, aby jejich těla byla po smrti vystavována?

Těla pocházejí z Číny z tamního medicínského programu. Jde o speciální vládní program, který legislativně umožňuje získat těla od dárců na vědecké účely, do čehož se v Číně řadí i výstavy jako Bodies Revealed.

 

Renomovaná média, jako například New York Times, zveřejnila zprávy o černém trhu s lidskými ostatky v Číně. Vyvolalo to šetření komise amerického kongresu a rezignaci generálního ředitele pořadatelské firmy Premier Exhibitions Arnieho Gellera. Výsledek byl, že společnost musela na webových stránkách výstavy oznámit, že se ve věci původu těl spoléhá jen na informace od čínských partnerů a nemůže nezávisle prokázat, že těla nepatří popraveným vězňům. Jsou dokumenty v současnosti přímo dostupné společnosti, která výstavu organizuje, nebo se i ona spoléhá pouze na informace od čínských partnerů?

Ty dokumenty k dispozici nejsou, je to podobné jako v anatomických ústavech, kam lidé těla darují. Kdybychom si teď chtěli ověřit, zda se tam nepitvali vojáci po druhé světové válce, tak by nám museli ukázat všechny smlouvy dejme tomu od čtyřicátých let, a to není možné. Lidé, kteří darují tělo, ve smlouvě zároveň žádají, aby o nich nebyly uvedeny žádné informace včetně jména. Konkrétní smlouvy k dispozici nemáme. Spoléháme na to, že firma, která těla dodává, smlouvy a souhlasy má.

 

Jestli že ta těla pocházejí z Číny, není problém právě v tom, že jsou získána v zemi se špatným stavem lidských práv, kde je takový materiál v porovnání například se Spojenými státy snazší získat?

Je to možné, ale i tady v České republice se nás lidé po výstavě často ptají, zda by nemohli své tělo darovat na podobnou výstavu. Proto si myslíme, že i v Evropě a v Americe by se našel dostatek lidí, kteří by byli ochotni podpořit vědu a výuku právě v tom směru, že by darovali svá těla. V Číně jsou přece jenom jiné zákony, jiný sociální systém, to znamená že zejména lidé, a je to podobné i tady, darují těla, pokud si nemohou dovolit pohřeb. Pokud jsou ve špatném zdravotním stavu, raději své tělo předem darují a nemusejí se starat o finanční náklady, které jsou s tím spojené.

 

Řekl jste, že vám občas návštěvníci nabízí svá těla, abyste je po jejich smrti mohli využít k vědeckým účelům, popřípadě pro výstavu. Bylo by takové využití v České republice nebo obecně v Evropě administrativně složité?

Zákony přesně neznám, ale možnost darovat své tělo tady je a to právě pro anatomické ústavy, kde se těla využívají k výuce studentů medicíny. Darovat těla na podobnou výstavu jako Bodies Revealed ale v České republice možné není.

 

Výstava v minulosti sklidila kritiku také za to, jakým způsobem byla těla vystavena. Šlo o různé pózy například při hře karet. Je v případě Bodies Revealed koncepce jiná? Reagovali organizátoři výstavy na tuto výtku?

Reagovali. Jsou si vědomi minulé kritiky, a proto pózy typu těhotných žen nebo souložící dvojice už návštěvníci na výstavě nenajdou. Uvidí tady ale sportovce, kdy jsou těla naaranžovaná do pozice například lukostřelce, aby bylo vidět, které svaly na čem pracují. Pořadatelé se snažili minimalizovat senzaci nebo kontroverzi.

 

Řekněte nám něco o metodě konzervace lidských tkání, kterou vynalezl Gunther von Hagens, a která zde byla použita...

Tato unikátní metoda se nazývá plastinace. Tělo se po smrti na určitou dobu chemicky zafixuje, pak se začne pitvat na úrovni kůže, podkoží, dále orgánů, cév a všeho, co je potřeba, aby bylo vidět. Pak se celé tělo ponoří do acetonu, čímž se odstraní veškeré tělesné tekutiny. Aceton se následně z těla odstraní ve vakuové komoře a je nehrazen silikonovým polymerem, který ztuhne až na nejnižší buněčné úrovni. Tím se vytvoří plastinovaný exponát. To znamená, že se už nebavíme o biologickém těle, všechny dříve živé buňky včetně genetické informace, byly nahrazeny plastem.

 

Jak moc jsou exponáty odlišné od toho, co jako lékař-anatom vídáte obvykle na pitevně?

Na pitevně těla ošetřujeme jednoduchou fixací. To znamená, že je naložíme do roztoku alkoholu a formaldehydu. Tak musí alespoň rok zůstat, aby se zabránilo rozkladu. Následně se používají k výuce mediků nebo k jiným vědeckým účelům. Těla jsou podobná těm z výstavy, až na to, že nejsou plastinovaná. To znamená, že můžeme hýbat končetinami, do těla řezat a postupně preparovat jeden orgán za druhým. Na výstavě těla už vypreparována jsou a nelze s nimi provádět další úpravy.

 

Proč vystavovat lidská těla? Co výstava lidem přinese, když jí srovnáte například s informacemi, videi a fotografiemi, které jsou v dnešní době přístupné například na internetu?

Lidské tělo má každý z nás a mnohé zajímá, co má pod kůží a chce vědět, jak svaly, cévy a nervy fungují. Všechny materiály a zdroje, které jsou na internetu, jsou určitě velmi prospěšné, ale vůbec nenahradí pohled na 3D exponát, kde lze vidět složitou strukturu a vzájemné propojení cév, nervů a orgánů. Velkým přínosem je také přítomnost studentů medicíny, kdy medici v každém sále výstavy návštěvníkům poskytnou důležité informace o anatomii a fyziologii lidského těla. Také jim dokáží sdělit klinické informace, které návštěvníky zajímají.

 

Vy jste mediky, kteří budou na výstavě v Brně přítomni, školil. Nakolik jsou schopni lidem poradit nebo vysvětlit, co přesně vidí?

Studenti, kteří se na výstavě věnují návštěvníkům, jsou absolventy minimálně druhého ročníku. To znamená, že za sebou mají základní stavební předměty: jak anatomii a histologii, tak i funkční předměty, jako je fyziologie. Dokáží tak poskytnout základní informace. Často jsou tam ale přítomni i studenti třetího, čtvrtého nebo pátého ročníku, kteří už znají mnoho klinických informací. Já jsem je školil jen v rámci podávání informací široké veřejnosti, protože se často stává, že lékař podává odborné informace laikům nesrozumitelně.

 

Jak je výstava strukturovaná a co všechno se na ní návštěvníci dozví?

Celkem lidé mohou vidět dvě stě jednotlivých exponátů orgánů a třicet celotělových exponátů, které jsou rozděleny do devíti galerií. Začíná se kosterním systémem, pokračuje se do svalového a nervového. Přes oběhovou soustavu se návštěvník dostane až k expozici věnované močové a pohlavní soustavě. Na konci návštěvníci mohou vidět dokonce lidské plody, jejich vývoj a kosti. Také řezy lidským tělem, které ukazují, jak funguje například magnetická rezonance nebo počítačová tomografie.

 

Co je na výstavě podle vás nejzajímavější? Co zaujalo vás osobně?

Mne nejvíce fascinuje pohybový systém, proto jsem si nejvíce liboval v exponátu nazvaném Běžec. Ten má svaly vytržené od úponů, takže drží jen na začátcích. Jsou na něm krásně vidět hluboké vrstvy svalů, o kterých mnohokrát nevíme, že je máme, ale skutečně je používáme.

 

Jak na výstavu reagují návštěvníci? Jsou lidé nadšení, zklamaní, dávají najevo nějaké emoce?

Jen za první víkend výstavu navštívilo několik tisíc lidí. Výstava určitě emoce přináší, ale především pozitivní. Lidé jsou nadšeni z toho, že vidí orgány a všechny struktury lidského těla. Také je tam možné spatřit mnoho patologických exponátů, jako zakouřené plíce nebo játra postižená cirhózou. Díky tomu se často lidé zamyslí nad svým zdravím a uvažují, zda by neměli změnit své chování, aby například k takovým játrům nedospěli.

 

Setkali jste se i s reakcí opačného typu, kdy byl někdo z výstavy rozčarovaný, znechucený? Měl někdo problém s etikou?

Takoví lidé na výstavu většinou ani nepřijdou. Lidé, kterým tato výstava nějakým způsobem vadí určitě jsou, ale ti se většinou vyjadřují mimo výstavu a sami neví, o čem přesně je. Osobně jsem se tedy s takovou reakcí ještě nesetkal.


Zdroj: Zet

Výstava Bodies Revealed: Svá těla nám nabízí i Češi Foto: Bodies Revealed. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Plánovaná akvizice Pražských služeb se ruší

    Byznys ·

    Firma Northward Holdings Limited (NHL) neprodá pětinu akcií, které drží v akciové společnosti Pražské služby. Prahou roky plánovaná akvizice firmy za zhruba miliardu k…

  2. Robert Fogel: ekonom, který bořil mýty

    Byznys ·

    Americký vědec a historik hospodářství Robert Fogel svými publikacemi překvapil v 60. a 70. letech jak odbornou, tak laickou veřejnost. Výzkumem založeným na pečlivé a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.