Výsledek italského referenda může ohrozit plány na ozdravení zadlužených bank

Italové se v nedělním referendu postavili proti ústavní reformě prosazované premiérem Mattem Renzim. Reforma měla ulehčit přijímání zákonů. Podle italské zpravodajky rádia Zet Evy Zimové negativní výsledek referenda znamená ohrožení plánu kabinetu na ozdravení bank. Ty jsou zatížené obrovským množstvím špatných a nesplacených úvěrů.

„Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že nesplácené závazky klientů už dosáhly hodnoty 360 miliard eur. Je to objem pětinásobku velikosti italské ekonomiky. Vláda Mattea Renziho byla připravena postiženým italským bankám poskytnout záruky na část špatných úvěrů,“ řekla Zimová.

Většina analytiků očekává, že dluhy bankám budou muset zaplatit daňoví poplatníci. Nejproblémovější úvěrovou institucí v Itálii je podle Zimové vůbec nejstarší banka světa Monte dei Paschi. Agentura Ansa uvedla, že až 40 % poskytnutých prostředků se jí vrací jen s velkými těžkostmi. Bankovní instituci by pomohlo doplnit kapitál v hodnotě pěti miliard eur.

Vláda v čele s Mattem Renzim byla připravena postiženým italským bankám poskytnou záruky na část špatných úvěrů. Premiér namísto toho důsledkem negativního výsledku referenda oznámil demisi. „Výsledky referenda jsou jasné, a proto přebírám plnou odpovědnost za tuto porážku,“ řekl Renzi.

Situace se může ale vyvinout jinak. Odstoupení premiéra Renziho totiž neznamená, že odejde z politické scény. Prezident Sergio Mattarela podle Zimové může ještě požádat odstupujícího premiéra, aby vše zvážil.

„Po Renziho porážce v referendu by se mohlo také urychlit konání voleb a to na začátku příštího roku. Tlak na jejich uspořádání by vyvíjelo jak Hnutí pěti hvězd, tak protievropská Liga severu. Neutěšená ekonomická situace a nejistota, jak bude vládnutí v Itálii vypadat, by pak rozkolísala evropské trhy a ohrozila celý projekt evropské měny,“ uvedla Zimová. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s italskou zpravodajkou rádia Zet Evou Zimovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Výsledek italského referenda může ohrozit plány na ozdravení zadlužených bank Foto: josefkubes / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.