Výrobci trolejbusů Škoda Electric stouply meziročně tržby na rekordních 6,2 miliardy korun

Výrobce trolejbusů Škoda Electric téměř zdvojnásobil oproti roku 2013 tržby na rekordních 6,2 miliard korun. Plzeňská společnost hodlá v letošním roce prodat trolejbusy za částku kolem 5,4 miliardy korun. Šedesát procent tržeb zajistila výroba 300 trolejbusů. Zbytek pak náleží za pohony pro různá elektrická vozidla a trakční motory. V pondělí o tom informoval ředitel Škody Electric Jaromír Šilhánek. 

Firma chce letos vyrobit 260 trolejbusů. „Loňských 300 vozů bylo specifických tím, že jsme měli otevřenou ještě jednu linku v motorárně, takže jsme jeli na tři směny,“ řekl Šilhánek. Díky velkým zakázkám v motorárně tam letos firma musela linku zrušit. „Letošek je de facto stejně úspěšný jako loňský rok. Z pohledu vytížených kapacit jsme úplně na 100 procentech. Dokonce jsou zákazníci, kteří by chtěli dodat vozy ještě letos, ale to už prostě musíme odmítat,“ uvedl Šilhánek. Podnik tak vyrobí 260 vozů ve dvou směnách s tím, že některé finální montáže dává partnerům, například vozy pro Brno ostravské Ekově.

Celkové tržby by se měly letos pohybovat mezi 5,3 až 5,5 miliardy korun, což je sice meziročně o zhruba jednu miliardu méně; v minulých letech se ale pohybovaly mezi třemi až čtyřmi miliardami korun.

Podle Šilhánka se letos zvyšuje výroba pohonů i motorů. „Motory budou tvořit přes miliardu korun, pohony 1,3 miliardy Kč,“ řekl. Trolejbusy pak zajistí téměř tři miliardy korun.

Motory a pohony dodává firma i podnikům Škody Transportation, do jejíž skupiny patří. Například pohony do tramvají pro Bratislavu a do vlaků NIM Express pro německé dráhy Deutsche Bahn. S motory se nyní podnik dostal na polský trh, kam je dodává pro modernizované vlakové jednotky. Dále dodává velké objemy motorů koncernu GE pro lokomotivy v Kazachstánu. Běží jejich plná sériová výroba, řekl ředitel.

Z trolejbusů pokračuje Riga, Budapešť, Bratislava, Brno a Boloňa, což jsou největší zakázky; vývoz vozů tvoří zhruba 70 procent. Zákazníci se stále více přesouvají do západní Evropy a dále, nově například do Mexika.

Škoda Electric, jejíž čistý zisk v roce 2013 činil 483 milionů Kč, udrží letos stejný počet zhruba 800 zaměstnanců. Agenturní pracovníci budou i do budoucna tvořit maximálně desetinu stavu a firma je bude využívat pouze na vykrývání špiček. Celou výrobu máme postavenou na kmenových lidech, kteří jsou klíčoví, dodal. Podnik drží několik let investice do vývoje a nových technologií 200 až 300 milionů Kč ročně.

 

 

Zdroj: ČTK

Výrobci trolejbusů Škoda Electric stouply meziročně tržby na rekordních 6,2 miliardy korun Foto: ČTK/Eret Petr

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.