Výrobci elektromobilů Tesla stoupla čtvrtletní ztráta

Americkému výrobci elektromobilů Tesla Motors se ve druhém čtvrtletí prohloubila čistá ztráta z loňských 184 milionů dolarů na 293 milionů dolarů (zhruba sedm miliard korun). Tesla o tom včera informovala. Nárůst prodeje totiž nedokázal vykompenzovat rozsáhlé náklady na zvyšování produkce.

Celkové tržby společnosti ve čtvrtletí stouply o 33 procent na 1,27 miliardy dolarů. Firma nicméně již začátkem července uvedla, že dodala zákazníkům jen zhruba 14 400 vozů místo plánovaných 17 000 vozů. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že automobilka se dál potýká s výrobními problémy a zřejmě nesplní celoroční plán.

Tesla by se ráda přeměnila ve velkoobjemového výrobce elektromobilů. Generální ředitel společnosti Elon Musk v květnu uvedl, že v roce 2018 by měla produkce dosáhnout půl milionu vozů a v roce 2020 by se měla přiblížit jednomu milionu. Někteří analytici však zpochybňují schopnost podniku uskutečnit hladký a rychlý přechod k většímu objemu výroby.

Automobilka si pro letošní rok stanovila za cíl dodat zákazníkům 80 000 až 90 000 vozů. V prvním pololetí však dodala pouze asi 29 000 vozů. Ve druhé polovině roku počítá s dodáním zhruba 50 000 vozů.

Tesla nyní vyrábí dva modely s elektrickým pohonem. Jsou to sedan Model S a sportovně-užitkový vůz Model X, který se začal prodávat loni v září. Koncem března firma představila nový elektromobil Model 3, jehož základní cena bude 35 000 dolarů (zhruba 850 000 Kč). Automobil si již objednaly statisíce lidí, ačkoli firma začne vůz dodávat zákazníkům až koncem příštího roku.

 

 

Zdroj: ČTK

Výrobci elektromobilů Tesla stoupla čtvrtletní ztráta Foto: Jonathan Weiss / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.