Výrobci automobilů Kia klesl zisk kvůli silnému kurzu wonu více než o čtvrtinu

Druhá největší jihokorejská automobilka Kia Motors zaznamenala ve třetí čtvrtletí pokles čistého zisku o 27 procent na 657,4 miliardy wonů (13,6 miliardy korun). Propad byl způsoben silným kurzem wonu. Právě silná domácí měna negativně ovlivnil zisk mateřské společnosti Kia, Hyundai Motor.   

Naopak japonští výrobci Honda a Toyota se těší silnému růstu díky poklesu jenu.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletí zisk Kia klesl až o 36 procent. Příjmy společnosti se meziročně snížily o dvě procenta na 11,5 bilionu wonů a provozní zisk o 19 procent na 566,6 miliardy wonů. Prodej aut naopak stoupl na 712 tisíc z loňských 630 tisíc kusů.

Kia vyrábí a prodá více než 85 procent svých vozů v zahraničí. Silnější won tak má na ní větší dopad, než na konkurenční firmy s větší aktivitou na domácím trhu. Silný won snižuje zisky firmy ze zahraničí při přepočtu na domácí měnu. Průměrný směnný kurz wonu k dolaru podle automobilky v minulém čtvrtletí klesl na 1042 wonů z 1108 wonů před rokem.

Kia dodala, že za devět měsíců její prodej stoupl o devět procent na 2,26 milionu vozů. Nejoblíbenějšími modely jsou Sportage a Soul. Zájem o model Soul podpořil papež František, který v tomto voze jezdil při své srpnové návštěvě Koreje.

Kia v prohlášení dodala, že zvažuje zavedení prozatímní dividendy. Připojila se tak k mateřské Hyundai, která se snaží pomocí dividendy uklidnit investory, které pobouřil nedávný nákup pozemku v Soulu pro nové ústředí skupiny za více než 10 miliard dolarů.

Transakce, kterou společně uskutečnily Hyundai Motor, Kia Motors a Hyundai Mobis, byla největším realitním obchodem v Asii od finanční krize, nabídka za pozemek v luxusní čtvrti Gangnam však činila více než trojnásobek odhadní ceny. To pobouřilo investory i zaměstnance a akcie firma v reakci na to prudce klesly. Kromě centrály má na pozemku být také tematický park a nákupní centrum, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: ČTK

Výrobci automobilů Kia klesl zisk kvůli silnému kurzu wonu více než o čtvrtinu Foto: Ilustrační fotografie Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.