Výrobce baterií Johnson Controls kupuje společnost Tyco za 16,5 miliardy dolarů

Americký výrobce automobilových baterií Johnson Controls kupuje konkurenční firmu Tyco International sídlící v Irsku za 16,5 miliardy dolarů (411,3 miliardy korun). Svoji centrálu přesune do Irska i rovněž Johnson Controls. O transakci informovala agentura Reuters.

Johnson Controls je další americkou společností, která se rozhodla pro přesun svého sídla do země s nižší daňovou zátěží. Loni v listopadu dojednala podobnou dohodu s konkurenčním Allerganem také americká farmaceutická společnost Pfizer.

Johnson Controls vyrábí mimo jiné ventilační systémy a vytápění. Tyco, která je původně americkou společností, ale sídlí v irském Corku, se specializuje na systémy protipožární ochrany.

Firmy odhadují, že fúze přinese v prvních třech letech úspory nejméně půl miliardy dolarů. Dalších 150 milionů dolarů ročně firmy uspoří díky spolupráci v oblasti daní.

Přestože daňové výhody nejsou v tomto případě tak výrazné, jako tomu bylo u fúze Pfizeru s Allerganem, už stačila i tato zpráva v USA vyvolat nesouhlas.

„Americké firmy dál odcházejí do Irska... Kongres už musí jednat,“ uvedl americký demokratický senátor Ron Wyden.

Ve Spojených státech se letos uskuteční prezidentské volby.

 

 

Zdroj: ČTK

Výrobce baterií Johnson Controls kupuje společnost Tyco za 16,5 miliardy dolarů Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

    Byznys ·

    V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

  2. Sněhová bouře v USA si už vyžádala 19 mrtvých

    Společnost ·

    Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.