Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů loni rekordně rostla

Kapacita výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie loni celosvětově stoupla o rekordních 8,3 procenta na 1985 gigawattů. Vyplývá to z údajů zveřejněných Mezinárodní agenturou pro obnovitelnou energii (IRENA). Podle ní takto vysokému růstu pomáhá pokračující pokles nákladů na technologie. 

Za posledních pět let se kapacita zvýšila o téměř třetinu. Přispěly k tomu hlavně nové instalace větrných a solárních elektráren.

Kapacita větrných elektráren loni stoupla o 17 procent, tedy 63 gigawattů (GW), protože náklady na větrné turbíny na pevnině výrazně klesly. Kapacita solárních elektráren stoupla o 26 procent, tedy 47 GW. Také ceny fotovoltaických článků se snížily.

„Obnovitelné zdroje energie nadále rostou na trzích po celém světě, dokonce i v době nízkých cen ropy a zemního plynu,“ uvedl v prohlášení generální ředitel IRENA Adnan Z. Amin. „Pokles nákladů na technologie obnovitelných zdrojů a řada ekonomických, sociálních a ekologických pobídek zvýhodňují obnovitelné nad konvenčními zdroji energie,“ dodal.

Regionálně rostla kapacita nejrychleji v rozvíjejících se zemích. Ve Střední Americe a v karibské oblasti loni stoupla o 14,5 procenta a v Asii o 12,4 procenta, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů loni rekordně rostla Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.