Vondráček vyzývá k tomu, aby na půdě EU byly více slyšet názory V4

Předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček by uvítal, pokud by v Evropské unii bylo více slyšet postoje středoevropských zemí z takzvané visegrádské čtyřky (V4). Do ní mimo Českou republiku patří i Maďarsko, Polsko a Slovensko. Vondráček to uvedl novinářům po čtvrteční schůzce členů vedení české a slovenské sněmovny v Bratislavě. Podle šéfa slovenského parlamentu Andreje Danka si Bratislava dala za cíl snížit nedůvěru části zemí EU vůči státům V4.

"Budu rád, když Visegrád bude více slyšen v rámci Evropy. Nejen v rámci projednávání v Evropském parlamentu, ale třeba zintenzivníme i naše vztahy s Evropskou komisí. Chtěli bychom se aktivně podílet na tvorbě předpisů v rámci Evropské unie," uvedl Vondráček.

Podle Danka, jehož země na začátku července převezme předsednictví V4, se uskuteční schůzky zástupců parlamentů visegrádských států s kolegy z Německa a Francie, jakož i dalších evropských zemí. "Dáváme si za hlavní úkol odstranit nedůvěru Evropského parlamentu nebo i větší části EU k V4, která vznikla i kvůli problematice migrace," řekl Danko.

Středoevropské země včetně ČR například během migrační krize v EU odmítly přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót.

Schůzka členů vedení české a slovenské sněmovny se uskutečnila u příležitosti letošního 100. výročí vzniku Československa.

 

 

Zdroj: ČTK

Vondráček vyzývá k tomu, aby na půdě EU byly více slyšet názory V4 Foto: ČTK/Šimánek Vít: Radek Vondráček

reklama

Další články

  1. Kdo je Kim Čong-unova sestra?

    Společnost ·

    Kim Jo-čong byla od konce Korejské války v roce 1953 první z vládnoucí severokorejské rodiny Kimů, která překročila hranice mezi KLDR a Jižní Koreou. Stalo se tak při …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.