Volkswagen používá podezřelý software i u nejnovějších naftových vozů, tvrdí agentura AP

Německá automobilka Volkswagen používá u nejnovějších modelů vozů s naftovými motory dodatečný software, který by podle agentury AP mohl snižovat emise při měření. Firma o novém softwaru informovala minulý týden americké úřady, napsala tisková agentura AP. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nyní software prověřuje a zjišťuje, zda by nemohlo jít o další nástroj používaný manipulacím s emisními měřeními.

EPA v září obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory z let 2009 až 2015 používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Koncernu za tyto podvody v USA hrozí pokuta ve výši až 18 miliard dolarů (426 miliard Kč). Volkswagen už přiznal, že takový software instaloval do zhruba 11 milionů aut na celém světě. Skandál srazil tržní hodnotu podniku o třetinu, donutil k odchodu generálního ředitele společnosti Martina Winterkorna a vedl k vyšetřování po celém světě.

Software instalovaný do vozů s motory TDI 2.0 pro modelový rok 2016 je „pomocné zařízení pro kontrolu emisí", uvedla mluvčí americké divize Volkswagenu Jeannine Ginivanová. Software urychluje oteplování katalyzátoru a zvyšuje tím výkon zařízení, které rozkládá škodlivé oxidy dusíku na dusík a kyslík. Tento software podléhá schválení úřadů, uvedla firma.

„Máme ohledně toho na VW dlouhý seznam otázek," uvedla představitelka EPA Janet McCabeová. „Na některé z nich jsme dostali odpovědi, všechny odpovědi ale ještě nemáme," dodala.

 

Zdroj: ČTK

Volkswagen používá podezřelý software i u nejnovějších naftových vozů, tvrdí agentura AP Foto: Vytautas Kielaitis / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Twitter propustí osm procent svých zaměstnanců

    Byznys ·

    Americká internetová společnost Twitter propustí až 336 zaměstnanců, což představuje zhruba osm procent její pracovní síly. Společnost to uvedla v dnešním sdělení. Pro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.