Volkswagen čelí nové žalobě od tří amerických států

Americké státy New York, Massachusetts a Maryland v souvislosti se skandálem o měření emisí zažalovaly německou automobilku Volkswagen i její divize Audi a Porsche. Podle nich automobilky porušily zákony o ochraně životního prostředí. Rovněž tímto krokem podvedly zákazníky, protože prodávaly naftové automobily se softwarem, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Zaměstnanci koncernu Volkswagen se ještě k tomu podle žalob pokoušeli podvody krýt předkládáním falešných dokumentů a ničením důkazů.

Ministryně spravedlnosti státu Massachusetts Maura Healeyová a její newyorský protějšek Eric Schneiderman uvedli, že žaloby požadují pro Volkswagen „značné postihy“. Newyorská žaloba tvrdí, že vedoucí představitelé Volkswagenu, včetně bývalého generálního ředitel Martina Winterkorna, o podvodech věděli a pomáhali je krýt. Podle Schneidermanova úřadu by žaloby mohly podat ještě další státy.

Volkswagen uvedl, že vznesená obvinění nejsou nová a že firma je řeší při jednáních s federálními a státními úřady. „Je politováníhodné, že se teď některé státy rozhodly pro ekologické žaloby navzdory dřívější podpoře společného postupu na federální úrovni,“ dodal podnik.

Volkswagen v červnu přistoupil na to, že ve Spojených státech za urovnání vládních a spotřebitelských žalob souvisejících se skandálem zaplatí až 15,3 miliardy dolarů (375,4 miliardy korun). Schneiderman a Healeyová nicméně upozorňují, že tato dohoda neřeší nároky spojené s porušováním státních zákonů o životním prostředí a nepokrývá všechny automobily, jichž se skandál týká.

„Dnešním krokem chceme dát všem výrobcům automobilů jasně najevo, že porušování zákonů na ochranu životního prostředí a zdraví veřejnosti je nepřijatelné a bude potrestáno značnými postihy,“ uvedla Healeyová. Nové žaloby by podle agentury Reuters mohly stát automobilku Volkswagen stovky milionů dolarů a zkomplikovat jí snahu vyrovnat se s tímto skandálem, který poškozuje pověst automobilky i její podnikatelské aktivity.

Skandál kolem manipulace s měřením emisí propukl loni v září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Koncern pak přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570 tisíc vozů.

 

 

Zdroj: ČTK

Volkswagen čelí nové žalobě od tří amerických států Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.