Voliči se nemají za co mstít, hospodářská situace napomáhá současné vládní koalici

Dnešní a zítřejší volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu jsou významnou prověrkou pro stávající vládní koalici. Data z minulosti ukazují na to, že tehdejší krajské volby sloužily voličům jako nástroj pro mstu. Úspěchy v krajských volbách totiž sbírala především opozice. Letošní krajské volby budou ale podle Lubomíra Kopečka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně jiné. Dobrá hospodářská situace spojená s nízkou nezaměstnaností nedává voličům důvod současné vládě nějakým způsobem škodit. Pro ČSSD a ANO by tak krajské volby neměly dopadnout špatně. 

„Krajské volby jsou něčím nové. Vlastně poprvé od roku 2000 to nevypadá, že by voliči měli tendenci se vládním stranám nějak výrazně mstít. Ti dva pravděpodobní nejúspěšnější a současně vládnoucí aktéři krajských voleb ČSSD a ANO tak na krajské volby nedoplatí,“ na rádiu Zet to řekl Kopeček. Díky současné pozitivní hospodářské situaci a nízké nezaměstnanosti jsou totiž podle něj lidé stále více spokojenější.

Vlády se ke konci svého funkčního období rovněž zasluhují o populární opatření. Méně populární kroky vždy i v minulosti učinily pravicové i levicové strany na začátku svého funkčního období.

Krajské volby nemají krajská témata

Problémem krajských voleb je skutečnost, že strany na krajské úrovni hledají poměrně těžko silná regionální témata, pomocí níž by byly schopny oslovit voliče. Například krajské volby v roce 2008 se dotýkaly zdravotnických poplatků. Podle Kopečka jde ale o jednoznačné celostátní téma. „Úplně stejně se v roce 2012 hlavním tématem krajských voleb nebo asi tím nejviditelnějším stala otázka církevních restitucí. Zase to není záležitost, která by byla spojena s jednotlivými kraji,“ uvedl.

Takovým nejviditelnějším současným tématem je opět celostátní téma týkající se migrace a bezpečnosti. Otázkou podle Kopečka zůstává, jaký vliv to bude mít na volební výsledek. Tohoto tématu se totiž dotýkají téměř všechny politické strany. Jde ovšem znovu o téma, které nelze řešit na krajské úrovni. Jedná se totiž o celostátní problematiku. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Lubomírem Kopečkem z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Celý článek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Voliči se nemají za co mstít, hospodářská situace napomáhá současné vládní koalici Foto: ČTK/Kamaryt Michal

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.