Volební komise pokárala mluvčího Kremlu za nepřípustnou agitaci ve prospěch Putina

Šéfka ruské ústřední volební komise se v pátek vyslovila kremelskému mluvčímu Dmitriji Peskovovi proti nepřípustné agitaci ve prospěch prezidenta Vladimira Putina. Mělo k tomu dojít v rámci kampaně před březnovými prezidentskými volbami. Krajně neobvyklý krok doprovodila varováním, že podobné jednání se nesmí opakovat. Putin je ve volbách prakticky jistým vítězem, kandiduje jako nezávislý.

Podle předsedkyně komise Elly Pamfilovové se Peskov svého prohřešku dopustil při pondělním setkání s novináři. Jeho problematický výrok neupřesnila, podle dostupných informací ale jde o reakci na dotaz žurnalistů, zda Kreml považuje opozičního vůdce Alexeje Navalného za politickou hrozbu pro hlavu státu. Navalnyj vzhledem k pravomocnému podmíněnému trestu na prezidenta kandidovat nesmí.

„Úroveň popularity Vladimira Putina dalece přesahuje ruské hranice. Sotva může někdo pochybovat o tom, že Putin je absolutním vůdcem veřejného mínění, absolutním vůdcem politického Olympu, jemuž v dané etapě sotva může někdo vážně konkurovat,“ odpověděl na dotaz novináře Peskov.

Mluvčí se v pátek za svá slova omluvil a ujistil volební komisi, že se podobných výroků vystříhá. Naznačil nicméně, že si o výtce myslí své. „Spíše než můj osobní názor je ale ve volebním období rozhodující mínění volební komise,“ dodal Peskov.

Okřiknutí vlivného Putinova mluvčího, o němž se občas spekuluje jako o budoucím šéfovi ruské diplomacie, rozčeřilo zatím poklidnou atmosféru ruské volební kampaně. Volební komise sice už zaregistrovala několik desítek stížností na neregulérní boj kandidátů nebo na chyby při shromažďování podpisů na podporu kandidatur, ale v drtivé většině je zamítla. V pátek například odmítla jako neoprávněnou stížnost na nelegální agitaci ve prospěch Putina v Tambovské oblasti jihovýchodně od Moskvy.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Volební komise pokárala mluvčího Kremlu za nepřípustnou agitaci ve prospěch Putina Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

  1. Trump obvinil FBI z nadržování demokratům

    Společnost ·

    Za předehru očekávaného zveřejnění kritické zprávy republikánů o práci FBI v pátek americká média označují ranní tweet Donalda Trumpa. Prezident v něm obviňuje vyšetřo…

  2. ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 0,75 procenta

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek rozhodla zvýšit úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla o 0,25 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.