Volební účast je zatím přes 50 procent

 Ve druhém kolem prezidentských voleb dosud v průměru odvolila více než polovina voličů. Přestože někde byla dnes účast nižší než v pátek, řada volebních komisařů hlásí větší zájem o volby než v prvním kole před dvěma týdny. Podle zjištění ČTK to platí mimo jiné pro horské nebo lázeňské oblasti, kde účast zvedají turisté a návštěvníci s voličskými průkazy. Čas na vhození hlasovacího lístku do volební urny mají lidé dnes do 14:00.

V prvním kole dosáhla volební účast k 62 procentům, stoprocentní byla například v Čilé na Rokycansku, která je nejmenší obcí Plzeňského kraje. Této hranice obec dosáhla v pátek večer.

Praha měla více než padesátiprocentní účast dnes kolem 11:00, přičemž nejvyšší, 64procentní, byla v Praze 6. K 60 procentům se přiblížila v Praze 1, 9 a na Jižním Městě. Nižší účast je v Praze 3, kde odvolilo 54 procent obyvatel, a v Praze 5, kde zatím svůj hlas odevzdalo 52,6 procenta voličů.

Ve středních Čechách je účast mezi 50 a 60 procenty. Například v Kolíně do 11:00 odvolilo 61 procent lidí, v Benešově 59 a v Berouně 58 procent. Mělník hlásí 55 procent, Nymburk 53 a Příbram 51 procent.

V Královéhradeckém kraji je v některých malých obcích už nyní volební účast nadprůměrná a pohybuje se kolem 70 procent, řekla ČTK Štěpánka Blažková z krajského úřadu. V prvním kole přišlo v kraji k volbám 64,2 procenta lidí.

Většinou větší účast než v prvním kole udávají také oslovené volební okrsky v Karlovarském kraji. Například v Perninku dopoledne odvolilo podle volební komise více lidí než v prvním kole, kdy byla účast přes 64 procent. Hodně se na tom podílí lyžaři, kteří přijeli s voličskými průkazy.

V Plzeňském kraji se pohybuje volební účast kolem 50 procent. "Někde je to více, někde míň. Nedokážeme odhadnout, jestli celková účast bude vyšší než v prvním kole," řekl Jan Nový z krajského úřadu. Vysokou účast mají tradičně díky turistům s voličskými průkazy šumavské obce a je jich více než v prvním kole.

V Ústeckém kraji, kde bývá účast vždy pod republikovým průměrem, dosud odvolilo kolem 45 procent voličů, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová. Účast se liší v jednotlivých regionech, v Litvínově přišlo zatím 30 procent voličů, v menších obcích na Mostecku naopak polovina.

Naproti tomu na Vysočině se volební účast dostala dnes v 11:00 v oslovených okrscích nad 60 procent. Podle členky volební komise 4. okrsku v Pacově na Pelhřimovsku volilo 63 procent voličů. "Účast je větší, už jsme na celkové volební účasti prvního kola," řekla.

Přes 50 procent lidí přišlo k volbám také v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Podle mluvčí Jihomoravského kraje Moniky Brindzákové jich nejvíce bylo v Lubné na Brněnsku, kde volilo skoro 96 procent voličů. Nejmenší účast je v obci Vrbovec-Hnízdo na Znojemsku, kam přišlo k urnám 28,6 procenta lidí. V Olomouckém kraji se podle Petera Garláthyho z krajského úřadu řeší stížnost voliče, který tvrdí, že dostal hlasovací lístek jiné barvy než je žlutá. "Zatím je to v řešení. V komisi jsme nezjistili, že by měla k dispozici jiné než žluté hlasovací lístky," uvedl Garláthy.

Ve Zlíně přišlo dopoledne k volbám přes 58 procent voličů. V Otrokovicích na Zlínsku 56 procent voličů. V jednom z okrsků v Luhačovicích na Zlínsku, kde tradičně volí i řada klientů lázeňských zařízení, byla před 11:00 volební účast až 70procentní. V Uherském Hradišti dosud volilo 59 procent lidí, jeden z okrsků v Kroměříži eviduje 67 procent voličů.

Velký zájem o volby byl díky turistům a lyžařům s voličskými průkazy podle zjištění ČTK například i ve volebních místnostech v zimních střediscích v Beskydech, Jizerských horách nebo Krkonoších.

 

Zdroj: ČTK

Volební účast je zatím přes 50 procent Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Trump doufá v dialog s Ruskem

    Společnost ·

    Americká hlava státu Donald Trump doufá v dialog s Ruskem. Prezident USA to podle ruské tiskové agentury TASS řekl na Světovém ekonomickém fóru, které v pátek končí ve…

  2. Jaká práva má oběť trestného činu?

    Společnost ·

    Mají oběti trestného činu nějaká práva? Ano jistě, chrání je speciální zákon o obětech trestných činů z roku 2013. Prvně jde o právo na respektování osobnosti a její d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.